Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 8. 12. 2017

Investície 08.12.2017 | 10:08 0 Komentárov
 • Zatvorenie amerických vládnych úradov cez víkend tzv. governmnent shutdown odvrátený.
 • Americký prezident Donald Trump by mohol predstaviť veľký infraštruktúrny plán začiatkom januára.
 • Dolár, americké akcie aj výnosy dlhopisov reagovali na tieto správy rastom.
 • Spojené kráľovstvo dosiahlo dohodu s EÚ ohľadne rozvodového účtu.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Wall Street v závere obchodovania rástla v reakcii na správy o tom, že Biely dom by mohol v januári zverejniť veľký infraštruktúrny plán. Plusom bolo aj odvrátenie zatvorenia vládnych úradov- tzv. government shutdown, keď obe komory Kongresu schválili predĺženie financovania vlády až do 22. decembra.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov rástli, keď reagovali na správy o pláne veľkých infraštruktúrnych výdajov v USA, ktoré by mal predstaviť prezident Donald Trump začiatkom budúceho roka. Mínusom pre ceny amerických dlhopisov bola aj úľava z oddialenia rizika zavretia vládnych úradov prostredníctvom schválenia dočasného financovania. Nahor sa posunuli aj výnosy britských dlhopisov pre nádej ohľadne veľkého pokroku v rokovaniach o rozvodovom účte brexitu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dostalo pod výrazný predajný tlak po prerazení viacerých technických podporných úrovni, ako aj pre rast dolára a výnosov amerických dlhopisov po správach, že USA by mohli podporiť ekonomiku veľkými infraštruktúrnymi výdajmi. Mínusom pre ceny zlata bol aj optimizmus, že rokovania medzi Londýnom a Bruselom by sa mohli posunúť do ďalšieho kola po vyriešení rozvodového účtu. Ropa sa odrazila nahor po zverejnení poklesu amerických zásob ropných produktov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči euru pod 118 centov v reakcii na odvrátenie zavretia štátnych úradov ako aj pre správy, že Biely dom by mohol predstaviť veľký plán infraštruktúrnych výdajov v januári. Výrazne sa posilnila libra, keď obchodníci očakávali pokrok ohľadne dohody o fungovaní hraníc medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom po brexite, čo by posunulo rokovania do fázy o nastavení budúcich obchodných vzťahov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Po šiestich mesiacoch rokovaní boli dosiahnuté dohody ohľadne kľúčových bodov rozvodového brexitového účtu medzi Londýnom a Bruselom, čo otvára dvere pre druhú fázu rokovaní o nastavení obchodných vzťahov medzi oboma stranami po vystúpení Spojeného kráľovstva zo spoločenstva.
 • Obe komory Kongresu Spojených štátov predĺžili financovanie vlády o dva týždne do 22. decembra, čím zabránili zavretiu federálnych vládnych úradov – tzv. shutdownu.
 • Rast priemyselnej produkcie v Nemecku v októbri medzimesačne poklesol o 1,4 percenta pri očakávaniach rastu jedného percenta, prehlbujúc tak septembrový pokles. Medziročne produkcia vzrástla o 1,6 percenta menej ako očakával trh, keď si pripísala len 2,7 percentný prírastok. Hodnota medziročného rastu v minulom mesiaci však bola revidovaná nahor o päť desatín percenta na 4,1 percentný rast. Podľa Ministerstva hospodárstva Nemecka bola produkcia ovplyvnená veľkým počtom dovoleniek počas októbra.
 • Hrubý domáci produkt eurozóny v treťom kvartáli medziročne podľa finalizácie rástol o 2,6 percenta, čo je o 0,1 percenta viac ako rýchly odhad. Medzikvartálne tempo ostalo oproti flash číslu nezmenené na 0,6 percentách.
 • V USA boli zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 2. decembrom poklesli o 2 tisíc na 236 tisíc, pod očakávania 240 tisíc žiadosti. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 25. novembrom poklesli výraznejšie a to o 52 tisíc na 1908 tisíc, pričom konsenzus očakával číslo vyššie o 11 tisíc žiadostí.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V skorých ranných hodinách boli zverejnené obchodné dáta z Číny za mesiac november. Export aj import krajiny v dolárovom aj vo vyjadrení v domácej mene výrazne prekonávali očakávania. Export v dolárovom vyjadrení vzrástol o 12,3 percenta, pri očakávaní rastu len 5,1 percenta. Import v dolárovom vyjadrení vzrástol o 17,7 percenta, pri očakávaniach 13 percent. Obchodná bilancia krajiny tak vzrástla o približne dve miliardy na 40,2 miliárd amerických dolárov.
 • Zverejnené boli aj obchodné dáta Nemecka, kde októbrový export poklesol o 0,4 percenta, pri očakávaní rastu o jedno percento a import vzrástol o 1,8 percenta, pri rovnakom očakávaní rastu jedného percenta. Obchodná bilancia poklesla o 4,2 miliardy na 18,9 miliárd euro.
 • Dnes sa budú investori pravdepodobne sústrediť na posledný balík dát z trhu práce USA pred zasadnutím Fedu v budúcom týždni. Najviac pozornosti si vyslúži report tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v novembri. Podľa očakávaní by mal počet pracovných miest vzrásť o 195 tisíc. Okrem toho bude v USA zverejnený aj odhad decembrovej nálady spotrebiteľov podľa University of Michigan, ktorá by podľa očakávaní mala mierne vzrásť.

ZAUJALO NÁS

Nové Bazilejské pravidlá opäť zasiahnu európske banky

Centrálni bankári schválili nové Bazilejské pravidlá pre kapitálové podmienky bánk, ako jeden z posledných krokov pokrízových reforiem, ktoré by okrem iného mali vyriešiť aj rozdiely s USA. Globálny reformný balíček by preto mal najviac zasiahnuť európske banky. Banky budú musieť zvýšiť svoj kapitál, ktorému nové regulácie znížili možný odklon od kalkulácií regulátorov. Plný účinok by však regulácie mali získať až v roku 2027. Podľa odhadov Európskej bankovej autority by reforma mala znamenať priemerné zvýšenie kapitálových požiadaviek európskych bánk o 12,9 percenta.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analylitici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *