Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 8. 3. 2018

Investície 08.03.2018 | 10:23 0 Komentárov
  • Nejasnosti ohľadne zavedenia dovozných ciel v Spojených štátoch.
  • Trhy dnes budú čakať na tlačovú konferenciu prezidenta ECB Maria Draghiho po zasadnutí centrálnej banky.
  • Milionári zvyšujú investície do kryptomien, hoci im nerozumejú.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy vymazali predošlé straty, keď Biely dom pripomenul, že obchodná politika ohľadne ciel ešte nedostala finálnu podobu a môže sa zmeniť. Pokles predtým spustila rezignácia ekonomického poradcu Donalda Trumpa Garyho Cohna, ktorý nesúhlasil s protekcionistickými a populistickými opatreniami.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov len mierne poklesli, keď investori zvažovali najnovší vývoj obchodnej politiky Spojených štátov a odchod Garyho Cohna. Zatiaľ čo sa totiž Európska únia vyjadrila že má pripravenú odvetu na protekcionistické opatrenia, Čína stále mlčí.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato aj napriek zdanlivo napätej situácii ohľadom zahraničného obchodu pokleslo a vymazalo väčšinu ziskov tohto týždňa. Ropa poklesla po opätovnom, aj keď nižšom ako očakávanom raste amerických zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár ostal voči košu hlavných svetových mien takmer nezmenený. Na konci obchodnej seansy totiž vymazal predošlé zisky, keď trhy zaťažil pesimizmus prameniaci z pripravovaných reštriktívnych opatrení zahraničného obchodu USA.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Rezignácia ekonomického poradcu Bieleho domu Garyho Cohna trhy veľmi nepotešila, no situáciu sa snažil upokojiť predseda Ekonomickej rady Bieleho domu Kevin Hassett, ktorý signalizoval, že colná politika ešte stále nemá finálnu podobu. Okrem toho sa črtajú aj výnimky pre Mexiko a Kanadu v prípade, že dosiahnu prijateľnú obchodnú dohodu. Hovorkyňa bieleho domu Sarah Sandersová to potvrdila s tým, že takéto výnimky by mohli byť možné aj pre iné krajiny na báze bilaterálnych dohôd. Podľa agentúr Reuters a Bloomberg by prezident Donald Trump mohol clá formálne podpísať už dnes v poobedných hodinách alebo v piatok ráno lokálneho času.
  • V eurozóne bol zverejnený finalizovaný rast ekonomiky za štvrtý kvartál, ktorý však nepriniesol žiadne zmeny oproti predošlým odhadom. Hrubý domáci produkt menovej únie tak medzikvartálne vzrástol o šesť desatín percenta a medziročne o 2,7 percenta.
  • V USA bola zverejnená zmena zamestnanosti podľa ADP za február, ktorá pozitívne prekvapila o 35 tisíc vyšším ako očakávaným rastom. Okrem toho bola nahor revidovaná aj hodnota predchádzajúceho mesiaca. Zverejnená bola aj americká obchodná bilancia za január, ktorej deficit narástol v prvom mesiaci o 1,6 miliardy nad očakávania trhu na 56,6 miliárd amerických dolárov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavnou dnešnou udalosťou bude zasadnutie ECB a následná tlačová konferencia jej prezidenta Maria Draghiho o 14:30. Síce sa neočakávajú zmeny nastavenia monetárnej politiky, no pravdepodobne by mohlo prísť k zmene výhľadov bankárov na jej pokračovanie. Zatiaľ čo je možné očakávať postupnú prípravu centrálnej banke na utiahnutie politiky, ECB by toto rozhodnutie mohla odložiť pre potenciálne riziká nedávnych turbulencií na trhoch, talianskej politickej situácie či stále neistej situácie okolo zahraničného obchodu s USA. Jastrabejší slovník by okrem toho mohol skomplikovať situáciu silnejším eurom.
  • V skorých ranných hodinách dnes už boli zverejnené obchodné dáta z Číny za február. Export krajiny medziročne raketovo vzrástol o 44,5 percenta, pričom konsenzus čakal rast len o 11 percent. Obchodná bilancia tak napriek očakávaniam deficitu zvýšila svoj prebytok na 33,74 miliárd amerických dolárov. Import vzrástol o 6,3 percenta, pri 8 percentnom očakávaní. Dáta však boli do značnej miery ovplyvnené čínskymi sviatkami Nového roku.
  • Ráno boli zverejnené aj čísla nemeckých podnikových objednávok za január, ktoré síe zrýchlili na medziročnej báze svoju dynamiku na 8,2 percenta z 7,2 percenta v decembri, no trh čakal ešte rýchlejší rast.
  • V USA budú popoludní zverejnené pravidelné reporty žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Svetoví boháči investujú do kryptomien, aj keď im celkom nemusia rozumieť

Podľa najnovšieho Wealth Report spoločnosti Knight Frank, 21 percent privátnych bankárov a poradcov potvrdilo, že ich klienti zvýšili v roku 2017 svoje investície do kryptomien. Nasledujúca otázka však odhalila veľkú mieru nedorozumenia a nepochopenia týchto aktív. Podľa reportu si veľa investorov napriek expozícií voči kryptomenám neuvedomuje, čo to môže znamenať pre ich portfólio.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *