Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

Ranný prehľad trhov 8. 7. 2020

Investície 08.07.2020 | 09:42 0 Komentárov

Na finančné trhy sa včera vrátila zvýšená averzia voči riziku, akciové trhy klesli a spolu s nimi aj výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pri raste sily zlata a dolára v reakcii na rast obáv z druhej vlny koronavírusu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy včera bez výraznejších kurzotvorných správ korigovali silné zisky z úvodu týždňa a hlavne k záveru obchodovania výraznejšie oslabili. Náladu na trhu podkopáva neustály nárast počtov prípadov nákazy koronavírusu v USA, aj keď trhy v poslednej dobe naznačili dobrú odolnosť voči tomuto vývoju. Včerajší pokles mal však skôr technický ráz, keď sa trhy po predchádzajúcom masívnom raste priblížili k technickej úrovni, ktorú nebude ľahké prekonať bez ďalších výrazných stimulov. Negatívny sentiment zastihol aj technológie, ktoré ustúpili zo svojho rekordného maxima. Oslabovali aj európske akcie potom, ako sklamali dáta o nemeckej májovej priemyselnej produkcii a pre neustále šírenie pandémie koronavírusu vo svete očakáva OECD v tomto roku najvyššiu nezamestnanosť od veľkej hospodárskej krízy. Nepríjemnou správou bol aj zhoršený odhad poklesu európskeho hospodárstva, ktoré sa podľa EK tento rok prepadne o rekordných 8,3 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zvýšená nervozita a rastúca riziková averzia na trhu sa pretavila do prudšieho poklesu výnosov amerických štátnych dlhopisov. K poklesu prispel aj enormný záujem investorov o najnovšiu emisiu trojročných dlhopisov v objeme 46 miliárd dolárov, čím sa podarilo výnos stiahnuť na rekordné dno 0,19 percenta, čo prekonalo aj predchádzajúce minimum z májovej aukcie. Silný dopyt tak odzrkadľuje očakávania investorov, že úrokové sadzby Fedu zostanú ukotvené na nízkych úrovniach ešte dlhé obdobie. Dopyt po bezpečných európskych dlhopisov bol hlavne otázkou rána, avšak neskôr rýchlo vymizol a výnosy len stagnovali okolo pondelkových hodnôt.

KOMODITNÉ TRHY

Na akciový výpredaj reagovalo zlato, ktoré sa priblížilo na dostrel 1800 dolárovej hranice. Ceny ropy zostali stabilné, keď obavy, že druhá vlna nákazy koronavírusom by mohla ohroziť oživenie globálneho hospodárstva a tým pádom aj dopyt po energii, dokázali kompenzovať očakávania druhého týždenného poklesu zásob komodity na americkom trhu, ktoré budú zverejnené dnes.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pretrvávajúce obavy z uzatvárania niektorých krajín vo svete kvôli novým ohniskám pandémie koronavírusu nahrávali americkému doláru, ku ktorému sa investori utiekali ako bezpečnému útočisku v čase neistoty. Naopak v úzadí sa držalo euro, ktorému uškodili negatívne vyhliadky európskej ekonomiky, ako aj nemecká priemyselná produkcia, ktorá síce v máji vzrástla o robustných 7,8 percenta i tak však nenaplnila očakávania analytikov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Včera bola zverejnená nemecká priemyselná produkcia za máj, ktorá sa po historicky najhoršom apríli začína odrážať. Na medzimesačnej báze rástla o 7,8 percenta (vs. -17,8 percenta v apríli) a na medziročnej báze zmiernila svoj pokles na -19,3 percenta (vs. -25,0 percenta v apríli), keď sa ekonomika Nemecka reštartovala a znovuotvárala po koronavíruse.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Dnes budú mať vystúpenie viacerí centrálni bankári z Fedu aj ECB.

Makrokalendár podstatnejších zverejnení je prázdny.

ZAUJALO NÁS

Zlaté časy Amazonu

Americkému technologickému gigantu Amazon sa v súčasnosti náramne darí. V priebehu pandémie koronavírusu hodnota jeho akcií rapídne vzrástla a v pondelok dosiahla historické maximum tri tisíc dolárov, čo je takmer dvojnásobok toho, čo stáli pred pandémiou. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa tak aktuálne pohybuje na úrovni 1,5 bilióna dolárov. Šéf firmy, Jeff Bezos, tak vďaka na prvý pohľad nezastaviteľnému rastu zhodnotil svoj majetok o 57 miliárd dolárov na 178 miliárd dolárov, čím si ešte viac ukotvil pozíciu najbohatšieho človeka na planéte.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial