Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ranný prehľad trhov 8. 8. 2017

Investície 08.08.2017 | 09:18 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones prepisoval rekordy už deviaty krát v rade.
  • S&P 500 už po 13. krát v rade s pohybom menším ako 0,3 percenta.
  • Trhy čakajú na inflačné dáta z USA za júl.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá, v prípade indexu Dow Jones išlo už o deviaty krát v rade v reakcii na robustný rast ziskov firiem za druhý kvartál ako aj pre dozvuky solídneho júlového nonfarm payrolls reportu. Európske burzy však len stagnovali.

DLHOPISOVÉ TRHY

Napriek relatívne optimistickej nálade na trhoch výnosy štátnych dlhopisov len stagnovali, keď majú obchodníci aj po solídnom júlovom nonfarm payrolls reporte z amerického pracovného trhu naďalej pochybnosti o tom, či Fed v tomto roku ešte raz zvýši sadzby vzhľadom k nízkej inflácii. Rastu výnosov bránilo aj geopolitické napätie po zavedení sankcií USA proti Severnej Kórei.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato podobne ako výnosy amerických dlhopisov len stagnovalo. Obchodníci čakajú na impulz, ktorý by mohol prísť v podobe júlových inflačných dát z USA publikovaných v priebehu tohto týždňa. Ropa bola pod tlakom, keď sa trhy opäť koncentrujú na rastúcu ťažbu OPECu a slabé dodržiavanie dohody o znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár si udržal piatkové zisky po silnom nonfarm payrolls reporte z pracovného trhu USA za júl, keď obchodníci čakajú na zverejnenie júlovej inflácie v krajine.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Podľa šéfa saintlouiského Fedu Jamesa Bullarda, centrálna banka môže ponechať úrokové sadzby nezmenené, vzhľadom na lenivý rast inflácie a to aj napriek solídnym zlepšeniam situácie na trhu práce USA. Bullard tak zotrváva v línii so svojimi holubičími vyhláseniami s argumentom, že Fed nemusí zvýšiť úrokové sadzby pokým sa americká ekonomika nevymaní z nízkej inflácie a nedosiahne anualizovaný rast ekonomiky na úrovni dvoch percent. Okrem neho mal vystúpenie aj jeho kolega Neel Kashkari, šéf minneapoliského Fedu, ktorý povedal, že proces redukcie bilancie centrálny banky bude usporiadaný a nemal by negatívne ovplyvniť finančné trhy. Okrem toho sa vyjadri aj na tému inflácie, a konštatoval, že je stále pod cieľom Fedu. Neschopnosť dosahovať inflačné cieľ mu robí vrásky na čele, keďže v budúcich krízach by to mohlo podkopať dôveryhodnosť centrálne banky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli dnes publikované štatistiky zahraničného obchodu z Číny za júl. Prebytok zahraničného obchodu bol väčší ako konsenzus, keď dosiahol 46,74 miliardy dolárov, hoci tempo rastu dovozov aj vývozov sa oproti júnu medziročne spomalilo a zaostalo za očakávaniami.
  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Dlh spotrebiteľských kreditných kariet v USA prekonal úrovne spred finančnej krízy

Výška pôžičiek z kreditných kariet dosiahla v júni v USA hodnotu 1,02 bilióna amerických dolárov, ako ukázal prieskum Fedu. O biznis je vzhľadom na dlhodobo nízke úrokové sadzby pomerne veľký záujem medzi najväčšími bankami. Po poklesoch cien nehnuteľností v roku 2008, ktoré vyvolalo globálne systémové zlyhanie na finančných trhoch a po prudkom raste nezamestnanosti nad 10 percent, banky v USA boli nútené odpísať viac ako 100 miliárd v dlhoch z kreditných kariet počas dvoch rokov nasledujúcich od prepuknutia krízy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *