Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 8. augusta

Investície 08.08.2016 | 10:21 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Čísla júlového Nonfarm Payrolls reportu prekonali očakávania.
  • Americké makrodáta v piatok podporili akciové trhy, darilo sa aj doláru.
  • Powell z Fedu ponúkol hlubičí slovník, keď varoval pred globálnymi rizikami a potrebou pomalého zvyšovania sadzieb.
  • Najlepšie dotované olympijské športy v USA.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v závere týždňa narástli o viac ako jedno percento, keď investori jednak reagovali na ďalšiu sériu makrodát a náladu na trhoch výrazne podporili lepšie ako očakávané čísla z amerického trhu práce. Prekvapivo silné čísla júlového Nonfarm Payrolls reportu podporili aj akcie na Wall Street. Indexy S&P 500 a NASDAQ zatvorili pri náraste o asi jedno percento na svojich historických maximách.

Dlhopisové trhy

Dopady piatkových robustných čísiel z amerického trhu práce v podobe júlového Nonfarm Payrolls reportu bolo vidieť aj na dlhopisových trhoch. Výnosy bezpečne vnímaných vládnych dlhopisov silných ekonomík Európy ako Nemecko, Veľká Británia či Francúzsko narástli a prudký odraz si pripísali aj americké vládne dlhopisy. 

Komoditné trhy

Zlato v piatok odpísalo viac ako jedno percento, keď reagovalo na posilnenie dolára, ktorý podporili špekulácie, že lepšie čísla z trhu práce môžu vyústiť do zvýšenia sadzieb Fedom ešte v tomto roku. Ceny ropy ostávali v piatok pod tlakom z dôvodu posilnenia dolára, ktorý tak po dvoch dňoch zatvárania „short“ pozícií, teda stávok na pokles, opäť ukázal svoj dopad na ceny komodít. Investori však i naďalej ostávali opatrní z dôvodu pretrvávajúcej nadprodukcie a Európska ropa Brent ako aj americká ropa WTI zatvorili takmer bez zmeny.

Devízové trhy

Dolár v piatok voči svetovým menám zosilnel, keď piatkové americké makrodáta z trhu práce poukázali na lepší ako očakávaný rast tvorby pracovných miest ako aj rast miezd, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že Fed v tomto roku ešte zvýši sadzby. Euro voči doláru tak kleslo pod hladinu 111 dolárových centov, voči libre či švajčiarskemu franku ostalo relatívne bez zmeny. 

Dôležité správy z ekonomiky

Najsledovanejšou piatkovou udalosťou bola publikácia tvorby pracovných miest podľa júlového Nonfarm Payrols reportu. Počet vytvorených pracovných pozícií v USA za júl vzrástol o 255-tisíc oproti očakávaným 180-tisíc, indikujúc tak silný pracovný trh, ktorý by mal stimulovať míňanie spotrebiteľov v druhej polovici roku. Revízia dát za minulé mesiace taktiež ukázala, že americká ekonomika v máji a júni pridala o 18-tisíc pracovných miest viac, ako hovorili prvotné čísla. Doposiaľ pre rok 2016 americká ekonomika na základe Nonfarm Payrolls reportu mesačne pridáva v priemere 186-tisíc pracovných miest, menej ako 229-tisíc za mesiac v roku 2015 Spomaľovanie nie je prekvapením, keď tvorcovia politík ako aj ekonómovia očakávajú, že trh práce USA je blízko plnej zamestnanosti. Miera nezamestnanosti sa udržala na úrovni 4,9 percenta, jednu desatinu nad očakávaným výsledkom, avšak stále pod hranicou 5 percent, čo je jednou z podmienok Fedu pre ďalšie zvýšenia úrokovej sadzby. Potešujúcou správou pre Fed bol aj lepší ako očakávaný medzimesačný rast priemerných hodinových miezd. Lepšie čísla tak podporili očakávania, že americká centrálna banka by mohla pristúpiť k zvýšeniu sadzieb už septembri. Trh v piatok naceňoval pravdepodobnosť pre jedno zvýšenie sadzieb Fedom v tomto roku na 50 na 50.
Jerome Powell, člen rady guvernérov Fedu koncom minulého týždňa povedal, že so zvyšovaním sadzieb sa neponáhľa. Powell vidí len „veľmi postupnú“ trajektóriu pre zvyšovanie sadzieb Fedom, pričom varoval, že výhľad pre americkú ekonomiku je stále obmedzovaný globálnymi rizikami. Okrem toho podľa Powella rastie riziko, že ekonomika USA bola uväznená v predĺženej perióde potlačeného ekonomického rastu, ktorý si vyžaduje nižšie oficiálne sadzby, ako sa pôvodne očakávalo.
Podnikové objednávky Nemecka nečakane v júni klesli, keď dopyt po investičných tovaroch v eurozóne poklesol v mesiaci konania sa britského referenda o opustení Európskej únie. Objednávky v Nemecku poklesli o 0,4 percenta  v mesiaci jún, oproti očakávanému rastu 0,5 percenta. Predchádzajúci mesiac rástli objednávky 0,1 percenta. Nedávne výsledky pozitívneho sentimentu nemeckého podnikateľského prostredia však naznačujú, že nemecká ekonomika naďalej zostáva robustnou a výrazne sebou otriasť britským referendom nenechala.
Deficit obchodnej bilancie USA sa v júni dostal takmer na jednoročné maximum, keď americké spoločnosti importovali viac spotrebiteľských tovarov. Rozdiel sa zvýšil o 8,7 percenta na 44,5 miliárd dolárov, najviac od augusta 2015, z májovej úrovne 41 miliárd dolárov. Nárast importu za posledné tri mesiace sa zhoduje s najrýchlejšie rastúcou spotrebou domácností od roku 2014, zatiaľ čo dopyt po amerických výrobkoch bol obmedzený spomaľujúcimi zahraničnými ekonomikami a silným dolárom.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nadránom boli v Číne publikované čísla obchodnej bilancie za za júl. Obchodná bilancia v dolárovom vyjadrení prekonala očakávania, keď pri predpokladanej stagnácii narástla z 48,1 biliónov na 52,3 bilióna. Sklamaním však bola kontrakcia exportov, čo však vyvážilo väčšie ako očakávané spomalenie importov. Čísla by tak mohli obnoviť obavy ohľadom spomaľovania sa čínskej ekonomiky.
  • V Nemecku boli dnes ráno publikované júnové čísla priemyselnej produkcie, ktoré dopadli podľa očakávaní a na medziročnej a medzimesačnej báze si jednotlivo pripísali rast 0,5 a 0,8 percenta.  
  • Pre zvyšok dňa je makrokalendár pomerne prázdny a publikované budú len druhoradé dáta.

Zaujalo nás

Najlepšie dotované olympijské športy v USA

Olympijská komisia USA (USOC) každoročne rozdeľuje približne 50 miliónov dolárov medzi viac ako 40 národných športových federácií, podporujúc tak atlétov v ich honbe za medailami. Princíp rozdeľovania je jednoduchý – šanca, že tieto peniaze pomôžu premeniť medailových ašpirantov na medailistov. Päť športov ktoré od roku 2004 vyhrali najviac medailí – plávanie, atletika, lyžovanie a snowboarding, gymnastika a rýchlokorčuľovanie – taktiež dostali aj najväčšie množstvo peňazí od USOC, približne 248 miliónov dolárov upravených o infláciu. Bez ohľadu na to či peniaze prinášajú medaile alebo medaile peniaze, môžeme konštatovať že ich vzťah je nepochybný.  

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *