Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 8. decembra

Investície 08.12.2016 | 09:57 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akciové trhy opäť prepisujú historické maximá.
  • Talianska tlač špekulovala, že vláda požiada euroval o zdroje na rekapitalizáciu bánk.
  • Ropa klesá pre rast obáv o dodržiavanie dohody OPECu o znížení produkcie.

Akciové trhy

Európske akciové trhy rástli po špekuláciách, že Taliansko by mohlo požiadať o záchranný úver od eurovalu na rekapitalizáciu bánk. Mnohí obchodníci zaujímali dlhé pozície pred dnešným zasadnutím ECB, kde existuj široký konsenzus o predĺžení kvantitatívneho uvoľňovania o ďalších šesť mesiacov. Wall Street sa opäť posunula na nové historické maximá, keď na trhoch stále pretrváva pozitívny sentiment po zvolení Donalda Trumpa do Bieleho domu. Americkým burzám takisto pomohli správy o možnej rekapitalizácii bánk v Taliansku.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov klesali napriek pozitívnej nálade na trhoch. Stáli za tým názory, že ich výrazný rast, najmä v USA je prestrelený. Navyše investori kupovali dlhopisy eurozóny pred dnešným zasadnutím ECB od ktorej čakajú predĺženie programu nákupu aktív do jesene 2017. Poklesli aj rizikové prirážky talianskych dlhopisov po správach, že miestna vláda zvažuje štátnu pomoc pre banky respektíve, že plánuje požiadať o pomoc euroval.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo v konsolidácii okolo 1175 dolárov v blízkosti 10-mesačných miním, keď mu nateraz chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Ostáva vo všeobecnosti v defenzíve pri optimistickej nálade na trhoch, zníženej averzii voči riziku, pre silný dolár a očakávania zvyšovania sadzieb v USA. Ropa pokračovala v poklese po tom, ako novembrové štatistiky OPECu ukázali na ďalší rast ťažby na rekordné maximá, čo vyvoláva obavy, či kartel dokáže implementovať dohodu o znížení produkcie. Navyše, týždenné štatistiky zásob ropných produktov v USA takisto ukázali nárast.

Devízové trhy

Euro sa mierne posilnilo voči doláru nad 107,5 dolárového centu pred dnešným zasadnutím ECB. Hoci sa očakáva, že ECB by mala predĺžiť program kvantitatívneho uvoľňovania, časť obchodníkov špekuluje, že by mohla zároveň signalizovať jeho postupné „vypnutie“.

Dôležité správy z ekonomiky

Tempo rastu priemyselnej produkcie Nemecka sa v októbri vrátilo do pozitívnych čísel, keď medzimesačne vzrástla o tri desatiny percenta, nasledujúc 1,6 percentný pokles v septembri. Rast však sklamal očakávania trhu na úrovni ôsmich desatín percenta. Medziročne rástol priemyselný sektor o 1,2 percenta. Slabší priemyselný sektor by tak mohol spomaliť obnovu ekonomiky Nemecka v poslednom kvartáli tohto roku.

 

Ešte horšie výsledky prinieslo zverejnenie priemyselnej produkcie vo Veľkej Británií. Tá zaznamenala tretí po sebe idúci mesačný pokles, dostávajúc sa tak na najhoršie čísla za posledné štyri roky. Index priemyselného sektora, ktorý zodpovedá približne 15 percentám HDP Veľkej Británie, poklesol medzimesačne o 1,3 percenta a medziročne o 1,1 percenta. Slabšie ako očakávané údaje boli o to väčším prekvapením, keď konsenzus trh očakával rast dvoch a piatich desatín percenta v danom poradí.

 

Vytvorené pracovné miesta a fluktuácia pracovných síl (JOLTS) v októbri mierne poklesli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 93 tisíc a dostali sa na úroveň 5534 tisíc. Zverejnenie však prekonalo nižšie očakávania trhu o 34 tisíc vytvorených pracovných miest. Report je obľúbený najmä predsedníčkou Fedu Janet Yellenovou. Trhy však už dávnejšie zacenili takmer 100 percentnú pravdepodobnosť rastu úrokovej sadzby na poslednom zasadnutí americkej centrálnej banky v tomto roku.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes sa pozornosť trhov bude sústrediť na výsledok zasadnutia ECB o 13.45 hod. a následnú tlačovú konferenciu jej šéfa Maria Draghiho o 14.30 hod.
  • Trhy budú takisto sledovať ďalší vývoj v Taliansku, najmä ohľadne možného záchranného úveru pre banky od trvalého eurovalu, teda ESM.
  • Z makrodát boli už v skorých ranných hodinách zverejnené novembrové štatistiky zahraničného obchodu z Číny, kde importy aj exporty rástli rýchlejšie ako konsenzus trhu, čo by malo opätovne zmierniť obavy zo spomaľovania sa jej ekonomiky. Z dôležitejších dát budú popoludní zverejnené nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti zo Spojených štátov. 

Zaujalo nás

Nové filmy z Hollywoodu na iTunes

Spoločnosť Apple známa najmä pre iPhone sa snaží zatraktívniť svoju službu iTunes skorším prístupom k novým filmom z Hollywoodu. Producentské spoločnosti zvažujú možnosť „požičania“ si filmu len krátko po jej premiére v kinách. Niektorí sa snažia pretlačiť len dvojtýždňový odstup od prvého predstavenia, pričom iTunes by mohol byť jednou z možností. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *