Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 8. februára 2017

Investície 08.02.2017 | 09:45 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Euro prudko oslabilo pre politické riziká vo Francúzsku.
  • Rizikové prirážky dlhopisov eurozóny rastú napriek zverejneniu solídnej série makrodát.
  • Ropa pod tlakom v dôsledku rastu zásob ropných produktov v USA.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku končili v utorok v plusových číslach, keď sa investori opäť zamerali na solídne makrodáta, ktoré hovoria o zrýchľovaní sa rastu európskej, americkej a vôbec svetovej ekonomiky. Proti výraznejším ziskom stála však nervozita z ďalšieho politického vývoja. Americký prezident Donald Trump je nepredvídateľný a bublá aj napätie okolo blížiacich sa prezidentských volieb vo Francúzsku či brexitu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch stagnovali. Na jednej strane ceny dlhopisov už započítali ostatný odraz inflácie a dynamický rast svetovej ekonomiky, no na druhej strane v ďalšom raste výnosov bráni neistota či tieto inflačné tlaky budú udržateľné a či budú ďalej rásť, politický vývoj v Európe a otázniky nad smerovaním hospodárskej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Posledné zmienené dôvody stoja za aktuálnym rozťahovaním rizikových prirážok dlhopisov eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo okolo trojmesačných maxím, keď jeho ďalšiemu rastu pre nervozitu z nejasných krokov amerického prezidenta Donalda Trumpa na poli imigrácie, protekcionizmu a hospodárskej politiky spolu so strachom z rastu popularity kontroverznej francúzskej prezidentskej kandidátky Marie LePenovej bránilo prudké posilnenie dolára. Silnejší dolár spolu s prudkým rastom komerčných zásob ropných produktov v USA stál za oslabením sa ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v raste voči euru, keď si obchodníci začali opätovne viac všímať politické populistické riziká v Európe na čele s francúzskou prezidentskou kandidátkou Marie LePenovou, ktorá chce krajinu dostať preč z eurozóny.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Priemyselná produkcia Nemecka v decembri medzimesačne prudko poklesla o tri percentá, pri očakávaniach spomalenia rastu na tempo troch desatín percenta z piatich desatín percenta v predchádzajúcom mesiaci. Medziročne klesla produkcia o sedem desatín percenta, pričom v novembri značil rast 2,3 percenta. Priemyselný sektor najväčšej ekonomiky eurozóny tak zaznamenal najväčší pád za posledných osem rokov, keď jeho produkcia spomalila vzhľadom na vianočné sviatky.
  • Deficit obchodnej bilancie USA poklesol na najnižšiu úroveň za posledné tri mesiace. Rozdiel medzi exportom a importom sa v decembri zmenšil o takmer jednu miliardu na 44,3 miliárd amerických dolárov. Zníženie deficitu, či dosiahnutie obchodného prebytku je pritom jednou z kľúčových úloh, ktoré Donald Trump stanovil pre svoju administratívu.
  • Prieskum tvorby a fluktuácie pracovných miest (JOLTS) v USA za mesiac december len mierne poklesli o 4 tisíc nadol z revidovaného predošlého mesiaca a udržali sa tesne nad hranicou 5,5 milióna. Indikátor, ktorý je obľúbený predsedníčkou Fedu Janet Yellenovou tak sklamal očakávania konsenzu, ktorý čakal jeho rast až na 5569 tisíc.
  • Neel Kashkari z Fedu povedal, že inflácia v USA stále nedosahuje cieľ centrálnej banky a ani trhu práce nedosiahol stav plnej zamestnanosti. Ide o holubičie slová, ktorá naznačujú, že preferuje veľmi pozvoľné zvyšovanie sadzieb.
  • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann vyjadril veľké znepokojenie nad protekcionistickou rétorikou administratívy USA.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú v priebehu dňa zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Twitter si konečne posvieti na obťažovanie na svojej sieti

Spoločnosť Twitter tvrdí, že prišla na nové spôsoby akými môže zneefektívniť urážlivé tweety. Sociálna sieť totiž chce skrývať ich obsah a zábraniť už zakázaným účtom znovu sa registrovať pod novým menom. Opatrenia prichádzajú po rokoch kritiky, že spoločnosť nič nerobila proti obťažovaniu na sociálnej sieti. Vyhýbanie sa riešeniu nevhodného obsahu bolo aj jednou z príčin, prečo spoločnosť Walt Disney odstúpila od potenciálnej akvizície Twitteru.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *