Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 8. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

Highlights

  • Skepsa na trhoch naďalej pretrváva, aj keď včera akciové trhy v Európe rástli.
  • Biznis nálada vo Veľkej Británii sa po referende zhoršila na najslabšie úrovne od decembra 2011.
  • Zápisnica z júnového zasadnutia ECB očakáva ťažko predvídateľné negatívne dopady brexitu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy sa vo štvrtok pomerne prekvapujúcu odrazili, hoci na trhoch bola stále prítomná neistota ohľadne politického a ekonomického vývoja vo Veľkej Británii a EÚ a naďalej rezonovala téma veľkého objemu nesplácaných úverov v Taliansku. Wall Street však v úvode obchodovania klesala, keď ju stiahol nadol pokles cien ropy, hoci júnový ADP report z trhu práce ukázal vyššiu tvorbu pracovných miest v súkromnom sektore USA ako čakal konsenzus. Až v závere sa akcie odrazili a končili takmer bezo zmeny. Jednoducho včerajšie pohyby je veľmi obtiažne vysvetliť.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA a Nemecka sa odrazili z rekordných miním, keď sa mierne zlepšil sentiment na trhoch. Vo všeobecnosti však ceny dlhopisov ostávajú vysoké, keď trhy nečakajú žiadne zvyšovanie sadzieb Fedom v tomto roku a predpokladajú, že už v septembri by mohla ECB upraviť svoj program kvantitatívneho uvoľňovania.

Komoditné trhy

Zlato mierne kleslo a korigovalo po tom, čo dosiahlo najvyššie úrovne od marca 2014, k čomu prispelo aj zverejnenie lepších júnových dát ADP z amerického trhu práce. Ropa zaznamenala výrazné štvorpercentné straty v reakcii na zverejnenie výrazne menšieho poklesu komerčných zásob ropných produktov v USA za predchádzajúci týždeň ako čakal trh. Navyše na ponukovej strane by Líbya otvoriť exportné terminály, ktoré boli zavreté od roku 2014.

Devízové trhy

Libra sa mierne odrazila voči doláru po tom, čo v predchádzajúcich dňoch klesla na 31-ročné dná. Stáli zrejme za tým najmä technické faktory. Dolár bol voči euru včera relatívne stabilný, keď trhy vyčkávali na dnešný jänový nonfarm payrolls report z trhu práce USA.

Dôležité správy z ekonomiky

Jeden z prvých prieskumov nálady medzi podnikateľmi – Lloyds Business Barometer za jún vo Veľkej Británii po referende ukázal jej zhoršenie sa na najnižšiu úroveň od decembra 2011. Zároveň spotrebiteľská nálada podľa GFK sa v júni zhoršila najviac od decembra 1994. Naproti tomu dáta priemyselnej produkcie z krajiny za máj ukázali ďalej solídny medziročný rast.
Dáta priemyselnej produkcie za máj zaostali za očakávaniami v Nemecku, keď medzimesačne klesla o 1,3 percenta a medziročne o 0,4 percenta. To znamená, že aktuálne je aktivita v priemysle o 1,1 percenta nižšia oproti priemeru za prvý kvartál a očakávame, že toto sa pretaví aj do horších čísel HDP za druhý štvrťrok, hoci mäkké indikátory PMI ukazujú na optimizmus a júnová výroba automobilov takisto ukázala na odraz.
Zápisnica z júnového zasadnutia ECB ukázala, že centrálni bankári tvrdili, že prípadný brexit by mal negatívny dopad na hospodársky rast a bude mať ťažko predvídateľné následky cez viacero kanálov vrátane finačných trhov. Okrem toho zápisnica konštatovala stále pomalý ekonomický rast spôsobený externým prostredím ako aj oddlžovaním sa firiem.
V USA bol včera zverejnený ADP report prírastku pracovných miest v súkromnom sektore za jún, ktorý prekonal očakávania, keď ich pribudlo 172 tisíc. Na druhej strane aj v máji ADP ukazovalo na robustnú tvorbu miest, aby následný nonfarm payrolls report ukázal úplne odlišnú realitu. Okrem toho boli z trhu práce zverejnené aj pravidelné štatistiky nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktorých boli 254 tisíc, čím sa štvortýždňový kĺzavý priemer znížil na 265 tisíc. Ukazuje sa teda, že aj keď tempo najímania nových pracovných síl sa spomaľuje, tento trend je kompenzovaný zníženým počtom prepustení z práce.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Hlavná pozornosť trhu sa bude sústrediť na popoludňajší (14:30) nonfarm payrolls report z amerického trhu práce.
  • Trhy budú sledovať aj naďalej vývoj okolo talianskych bánk a brexitu.

Zaujalo nás

Paríž sa dostal pred Londýn

Oslabenie sa libry voči doláru pod 130 centov na 31-ročné minimá a voči euro nad 86 pencí na najslabšie úrovne od leta 2013 znamená, že britská ekonomika sa v dolárovom respektíve eurovom vyjadrení zmenšila a prišla o pozíciu piatej najväčšej ekonomiky sveta v prospech francúzskej.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *