Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 8. marca 2017

Investície 08.03.2017 | 10:13 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy v konsolidačnom vyčkávacom móde.
  • Zlato na štvortýždňových dnách.
  • Finálne tempo rastu HDP eurozóny na úrovni 1,7 percenta.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové burzy v Európe aj v USA končili v miernych stratách, keď sa konsolidovali po predošlej tiahlej rally. Trhoví participanti už plne zacenili solídny rast svetovej ekonomiky, skoré zvýšenie sadzieb Fedom, možné zníženie daní a fiškálne stimuly v USA, pokles politických rizík vo Francúzsku či rast firemných ziskov. Akcie sú aktuálne bohato nacenené a pre ďalší pohyb sú potrebné ďalšie impulzy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy takisto len stagnovali, keď je v cenách už započítané budúcotýždňové zvýšenie sadzieb Fedom ako aj fakt, že extrémistická Marine Len Penová má len mizivé šance vyhrať francúzske prezidentské voľby. Trhy budú čakať najmä na piatkový februárový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý by ako jediný mohol potenciálne prekaziť sprísnenie menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo na štvortýždenné dná, keď apetít po ňom znižuje takmer 100-percentné presvedčenie trhov, že Fed na budúci týždeň zvýši sadzby. Mínusom je aj stabilný ani príliš pomalý, ale ani prirýchly rast svetovej ekonomiky, ktorý by nemal vytvárať vysoké inflačné tlaky. Ropa opäť len stagnovala, keď naďalej existuje rovnováha medzi rastom ťažby a zásob v USA a obmedzením produkcie OPECom a ďalšími producentmi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien, keď trhy v zásade takmer nepochybujú o zvýšení sadzieb Fedom budúci týždeň. Väčšie zisky dolára zahatala neistota, či februárový nonfarm payrolls report publikovaný v piatok neukáže náhle spomalenie sa tvorby pracovných miest v USA.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Nemecku boli zverejnené podnikové objednávky za január, ktoré zaznamenali najhorší mesiac za posledných 8 rokov, keď poklesli o 7,4 percenta medzimesačne. Konsenzus síce pokles očakával (ale len okolo 2,5 percenta), nasledujúc tak solídny rast 5,2 percenta v decembri. Medziročne poklesli podnikové objednávky o skromnejších osem desatín percenta, napriek očakávaniam konsenzu ich rastu o viac ako štyri percentá. Medziročný rast predošlého mesiaca však bol revidovaný nahor na 8 percent.
  • Rast ekonomiky eurozóny v štvrtom kvartáli zotrval na odhadovaných aj očakávaných hodnotách medzikvartálne aj medziročne. Medzikvartálne si HDP pripísali štyri desatiny percenta, zatiaľ čo medziročný nárast činil solídnych 1,7 percenta. Najväčšími ťahúňmi ekonomiky menovej únie boli investície a spotreba domácností. Najrýchlejšie rastúcou krajinou eurozóny bolo Estónsko s 1,9 percentami, zatiaľ čo najhoršie výsledky dosiahlo Grécko s 1,2 percentným poklesom.
  • Deficit obchodnej bilancie USA sa rozšíril na takmer najvyššie hodnoty od roku 2012, vzhľadom na rast importu do krajiny. Deficit vzrástol o 4,2 miliardy na 48,5 miliárd amerických dolárov čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Zvyšujúci sa deficit obchodnej bilancie tak môže poslúžiť novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi ako argument pre zavádzanie protekcionistických opatrení ako aj prerokovanie obchodných dohôd.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené februárové čísla zahraničného obchodu Číny, kde exporty zaznamenali v dolárovom vyjadrení medziročný pokles o 1,3 percenta a importy rast o 38,1 percenta, čo vyústilo do prvého deficitu bilancie (9,2 miliardy dolárov) od februára 2014. Čísla však boli vo veľkom ovplyvnené posunutím sviatku lunárneho nového roka.
  • Okrem toho boli ráno zverejnené januárové štatistiky priemyselnej produkcie z Nemecka, ktorá na medzimesačnej aj medziročnej úrovni rástla rýchlejšie ako čakal konsenzus.
  • Dnes bude z významnejších dát zverejnený už len ADP report tvorby pracovných miest súkromným sektorom v USA za február.

ZAUJALO NÁS

Finančné zneužívanie dôchodcov sa stáva jedným z najrozšírenejších trestných činov v USA

Približne 3,2 milióna amerických starších občanov bolo finančne zneužitých v roku 2014. Seniori v USA pritom podľa štúdie Metlife stratili približne 2,9 miliardy amerických dolárov. Priemerná obeť stráca okolo 30 tisíc dolárov pri podvodoch, pričom jedna z desiatich obetí stráca až viac ako 100 tisíc dolárov. Mnoho obetí sa pri tom ani neprizná, vzhľadom na zahanbenie či strach z odvety podvodníkov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *