Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 8. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • FBI očistila americkú demokratickú prezidentskú kandidátku Hillary Clintonovú v kazue súkromných mailov, čo podporilo rizikové aktíva.
  • Americké akcie zastavili deväťdňový pokles a ropa šesťdňový, zlato a dlhopisy naopak výrazne strácali pri posilňovaní sa dolára.
  • Dnes budú trhy vo vyčkávacom móde pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.
 

Akciové trhy

Globálne akciové trhy vstúpili do nového týždňa prudkým rastom po tom, ako FBI očistila americkú demokratickú prezidentskú kandidátku Hillary Clintonovú v kauze súkromných mailov a neodporučila ju trestne stíhať pre neoprávnené zachádzanie s utajovanými skutočnosťami. To by mohlo zobrať vietor z plachiet kontroverzného a nevypočítateľného republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, ktorého možného víťazstva v dnešných prezidentských voľbách sa trhy boja.

Dlhopisové trhy

Odklon od averzie voči riziku po správe FBI o tom, že americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová neporušila zákony o zachádzaní s utajovanými skutočnosťami, sa pretavil do rastu výnosov bezpečne vnímaných dlhopisov, keď sa trhy opäť plne koncentrujú na zvyšovanie sadzieb Fedom na konci roka.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav strácalo po tom, ako FBI zbavila Hillary Clintonovú podozrenia zo spáchania trestných činov v kauze súkromných mailov. To výrazne zvyšuje šanca na jej zvolenie za amerického prezidenta, čo trhy vnímajú ako menšie zlo v porovnaní s Donaldom Trumpom. Ropa ako rizikovejšie aktívum benefitovala zo správ FBI o Clintonovej a prerušila šesť dní trvajúci pokles. Jej zisky však boli limitované posilňujúcim sa dolárom a rastom obáv o definitívnej dohode OPECu o obmedzení produkcie.

Devízové trhy

Dolár sa v predvečer amerických prezidentských volieb výrazne posilnil po tom, ako FBI očistila americkú prezidentskú kandidátku Hillary Clintonovú v kauze súkromných emailov. Hoci jej politika je značne protitrhová, stále je považovaná za menšie zlo ako Donald Trump, s ktorým je spojených veľa otáznikov, čo trhy v princípe nemajú rady.

Dôležité správy z ekonomiky 

Otvorenie európskej obchodnej seansy prinieslo zverejnenie podnikových objednávok Nemecka za september. Tie medzimesačne poklesli o šesť desatín percenta, čím vymazali dve tretiny ziskov v predchádzajúcom mesiaci, napriek očakávaniam rastu o dve desatiny percenta. Medziročne objednávky vzrástli o deväť desatín menej ako očakával konsenzus, keď rástli tempom 2,6 percenta. Zmeny sentimentu v októbri zaznamenal stavebný a maloobchodný sektor, ktoré boli vyjadrené indexmi nákupných manažérov (PMI). PMI stavebného sektora vzrástlo o päť desatín bodu na 52,9 bodov, zatiaľ čo PMI maloobchodného sektora klesol o dva body na 51 bodov, klesajúc na najnižšiu hodnotu od marca tohto roku.

PMI maloobchodného sektoru eurozóny v októbri tak kvôli poklesu v Nemecku klesol zo 49,6 bodov na 48,6 bodov. Index nákupných manažérov sa tak ocitol hlbšie v teritóriu recesie pod 50 bodovou hranicou, ktorá ju delí od expanzie. Tomuto trendu predchádzali klesajúce maloobchodné tržby v septembri. Tie medzimesačne klesali o dve desatiny ako v predchádzajúcom mesiaci, zatiaľ čo medziročne spomalilo tempo rastu o jednu desatinu percenta na 1,1 percenta. Investorský sentiment však v eurozóne pre november vzrástol o 4,6 bodu na 13,1 bodov.

Kľúčové očakávané udalosti

Hlavnou témou utorka budú prezidentské voľby v Spojených štátoch, výsledky ktorých by sme mohli vedieť zajtra približne medzi 5.00 a 6.00 h. stredoeurópskeho času. Všeobecné presdvedčenie trhov je také, že prvá reakcia v prípade víťazstva demokratky Hillary Clintonovej bude rally rizikových aktív a rast sily dolára v prípade Donalda Trumpa presný opak.

Zaujalo nás

Sony hrozí stop predaja mobilov v Číne

Japonská spoločnosť Sony je v Číne súdená kanadskou spoločnosťou Wilan, pre údajné porušenie jej autorských práv. Pokiaľ by sa na Nasdaqu obchodovaného Wilanu podarilo uspieť v tomto spore, zabránil by tak Sony predávať LTE štandardizované smartfóny na najväčšom svetovom trhu pre mobilné a komunikačné zariadenia. Rovnako by to spoločnosti zabránilo takéto telefóny z Číny exportovať. Trhový podiel japonskej spoločnosti je v Číne síce zanedbateľný, no Sony má v tejto krajine dôležité výrobné kapacity.

Zaujímavosťou však je, že Wilan je tzv. „non-practising entity“ (NPE), čo znamená, že zrušila svoje výrobné operácie, no vlastní množstvo patentov z ktorých získava príjem. V niektorých prípadoch potom súdnou cestou vymáhajú odškodnenia od spoločností, ktoré sa úmyselne či neúmyselne dopustia porušenia ich autorských práv.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

 
 
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *