Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ranný prehľad trhov 8. septembra

Investície 08.09.2016 | 09:22 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí

Highlights

  • Trhy počítajú len s malou pravdepodobnosťou zvýšenia sadzieb Fedom.
  • Dnes väčšina trhových hráčov nečaká, že ECB zmení nastavenie menových podmienok.
  • Nórský vládny fond dal červenú kartu ďalšej firme.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v stredu v ziskoch, keď trhoví hráči v podstate vylúčili zvýšenie sadzieb Fedom v septembri po zverejnení série slabých makrodát zo Spojených štátov v minulých dňoch. Wall Street len stagnovala, keď nezvyšovanie sadzieb zacenila už v utorok, pričom trhy v tom uistilo aj zverejnenie Béžovej knihy Fedu hovoriace o miernej expanzii ekonomiky a rovnako neveľkých mzdových inflačných tlakoch.

Dlhopisové trhy

Výnosy dlhopisov USA či Nemecka sa príliš nepomohli, keď trhy v zásade neočakávajú, že ECB či Fed zmenia nastavenie menových politík už v septembri, čo bolo zacenené už v predchádzajúcich dňoch.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo pod 1 350 dolármi, keď časť obchodníkov vyberala zisky z jeho rastu po zverejnení série slabších makrodát USA na čele s poklesom aktivity v sektore služieb za august na šesť a pol ročné minimá. Ropa rástla o vyše jedno percento, keď sa trhy opäť priklonili k možnosti zmrazenia produkcie u jej veľkých producentov v OPECu aj mimo neho. Úplne bol pritom ignorovaný fakt, že zmrazenie produkcie na súčasných vysokých úrovniach neodstráni jej prebytky na trhoch.

Devízové trhy

Dolár ostal voči euru pod tlakom a vzájomný kurz sa držal okolo 112,5 dolárového centu, keď trh nečaká, že Fed by mohol o dva týždne zvýšiť sadzby po zverejnení série horších ako očakávaných ISM reportov. Súčasne sa nečaká, že ECB by mohla už dnes ďalej uvoľniť menovú politiku.

Dôležité správy z ekonomiky

Priemyselná produkcia Nemecka sa v júli nečakane prepadla o 1,5 percenta medzimesačne oproti očakávanému rastu 0,1 percenta a vymazala zisk 1,1 percenta z júna. Medziročne pokles dosiahol 1,2 percenta oproti konsenzu rastu 0,2 percenta, prekonávajúc tak aj najhorší odhad poklesu jedného percenta. Výsledky z prvého plného mesiaca po britskom referende tak signalizujú spomalenie priemyselného sektora najväčšej ekonomiky eurozóny.
Výrobná produkcia Veľkej Británie v júli medzimesačne klesla o 0,9 percenta oproti očakávanému poklesu 0,3 percenta a prehĺbila tak stratu predošlého mesiaca, ktorého revízia ukázala pokles o dve desatiny percenta. Medziročne výroba rástla tempom 0,8 percenta, čo je však deväť desatín percenta pod konsenzom. Revidácia medziročného rastu minulého mesiaca navyše poklesla o tri desatiny percenta. O niečo lepšie sa v júli darilo priemyselnej produkcii Veľkej Británie, keď naproti očakávanému medzimesačnému poklesu 0,2 percenta vzrástla o jednu desatinu. Medziročne vzrástla 2,1 percenta prekonávajúc tak konsenzus o dve desatiny percenta. Júlové zverejnenie poskytuje sentiment v prvom plnom mesiaci po britskom referende. Viaceré prieskumy však naznačujú, že vplyv referenda nie je až taký rozsiahly ako sa bezprostredne po ňom zdalo.
Guvernér Bank of England Mark Carney odpovedal pred parlamentnou komisiou, že doteraz dostupné dáta naznačujú, že ekonomika je o niečo silnejšia v treťom štvrťroku ako očakávala centrálna banka. Dopady referendového hlasovania za brexit nie sú až také veľké, no Carney stále očakáva, že HDP bude rásť zhruba polovičným tempom ako pred referendom.
Vytvorené pracovné miesta a fluktuácia pracovných síl (JOLTS) USA v júli vzrástli na 5871 tisíc z 5643 tisíc v júni. Pozitívne zverejnenie indikátoru, ktorý často spomína predsedníčka Fedu Janet Yellen vo svojich vystúpeniach by tak mohol zamiešať karty pred septembrovým zasadaním Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC), napriek slabším Nonfarm payrolls – reportu mapujúcemu tvorbu pracovných miest v USA a negatívnemu sentimentu v priemyselnom sektore.
Béžová kniha Fedu charakterizovala ekonomiku USA ako pokračujúcu v raste miernym tempom pričom čaká sa, že túto dynamiku sa aj udrží. Trh práce bol označený vo viacerých dištriktoch Fedu ako tesný vyvolávajúci tlaky na rast miezd, no ich tempo je stále len mierne. Celkovo tak Béžová kniha nevyznela príliš jastrabo, hoci vo všeobecnosti naznačuje, že americká ekonomika nie je v zlej kondícii na nevidí ani jej spomaľovanie na rozdiel od augustových ISM reportov.
Jeffrey Lacker z Fedu sa prezentoval ostrým jastrabím slovníkom, keď povedal, že dôvod pre zvyšovanie sadzieb už tento mesiac je silný a „nevidí, čo by nás v tom malo obmedziť.“

Kľúčové očakávané udalosti

  • V Európe sa budú trhy sústrediť najmä na výsledok zasadnutia ECB a následnú tlačovú konferenciu jej prezidenta Maria Draghiho.
  • V USA budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Zaujalo nás

Nórsky vládny ropnýfond dbá na životné prostredie 

Najväčší štátny investičný fond na svete oznámil vylúčenie americkej spoločnosti Duke Energy zo svojho portfólia, pretože opakovane ohrozuje environmentálne prostredie. Niekoľko krát totiž vypustila škodlivé látky zo svojich uhoľných elektrární v Severnej Karolíne. Fond vlastnil 0,62 percenta akcií spoločnosti, čo predstavuje 304 miliónov dolárov. Je to však kvapka v mori 900 miliardového Nórskeho ropného fondu. Duke Energy sa tak pridáva k ďalším 110 spoločnostiam, medzi ktorými boli producenti tabaku či nukleárnych zbraní, ktorých akcie sú na čiernom zozname tohto fondu a nebude do nich investovať.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *