Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Ranný prehľad trhov 9. 1. 2019

Investície 09.01.2019 | 10:05 0 Komentárov
  • Správy o pokroku v obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou podporili rast cien rizikových aktív a naopak poslali do defenzívy ceny zlata a štátnych dlhopisov.
  • Trhy bude dnes zaujímať najmä zverejnenie zápisnice z decembrového zasadnutia Fedu a vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pokračovali vo svojom raste v reakcii na optimizmus z pokroku v obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou, ktoré boli predĺžené o jeden deň. Pozitívna obchodná nálada sa prejavila aj na raste európskych akcií, ktoré vymazali vo svojich ziskoch aj obavy z hospodárskeho spomalenia Nemecka, ako aj rizikovú averziu ohľadom brexitu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov v reakcii na rastúci akciový trh mierne rástli. Vo väčšom odraze im bránili jazvy z ostatného holubičieho vystúpenia šéfa Fedu Jaya Powella. Ostatné dlhopisové trhy kopírovali posun americkej výnosovej krivky nahor.

KOMODITNÉ TRHY

Zlatu neprialo znižovanie averzie voči riziku a rast akcií a končilo s miernou stratou. Decembrový denný pokles produkcie kartelu OPEC na šesťmesačné minimá, ako aj nižšie dodávky suroviny do USA v poslednom týždni a pozitívne správy o posune v obchodných rokovaniach medzi Washingtonom a Pekingom, ktorý zmierňuje obavy o dopyt po energiách, vyniesli cenu ropy do zelených čísel už siedmy deň po sebe, čo trhy nezaznamenali od júla 2017.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár sa mierne zotavil po predchádzajúcom poklese, keď čerpal silu najmä z optimizmu z obchodných rokovaní medzi USA a Čínou. Euro sa držalo stabilne a polepšilo si hlavne voči libre, keď britská premiérka utrpela v parlamente porážku, keď neprešiel zákon, ktorý by vláde dal zelenú pre prípravu na prípadný tvrdý brexit.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včerajšie dáta ukázali ďalšiu slabosť ekonomiky eurozóny, jednak v podobe väčšieho ako predpokladaného poklesu nemeckej priemyselnej produkcie za november ako aj väčšieho ako očakávaného zhoršenia ukazovateľa ekonomického sentimentu z eurozóny za december.
  • Ľudia z okolia Bieleho domu tvrdia, že americký prezident Donald Trump bude tlačiť na skoré uzatvorenie obchodnej dohody s Čínou s cieľom dať podporu finančným trhom, ktoré sú vystresované. Okrem toho by mal Trump počas večerného vystúpenia vyzvať Kongres, aby poskytol viac peňazí na financovanie boja s nelegálnou migráciou, vyhnúť sa vyhláseniu núdzového stavu a navrhnúť novú cestu, ako riešiť spor o financovanie hraničnému múru s Mexikom.
  • Čínske ministerstvo financií by malo navrhnúť zvýšenie deficitu rozpočtu na 2,8 percenta HDP z 2,6 percenta v minulom roku s cieľom podpory oslabujúcej sa ekonomiky, no zároveň držania kontroly nad výškou dlhu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené povzbudivé čísla z nemeckého obchodu, keď obchodná bilancia skončila vo väčšom prebytku ako čakal trh. Okrem toho bude dopoludnia zverejnená miera nezamestnanosti z eurozóny za november. V USA nebudú publikované žiadne makrodáta, hoci by mali, keď sa začína prejavovať efekt zatvorenia viacerých vládnych úradov v rámci čiastočného tzv. government shutdownu. Trhy však budú netrpezlivo čakať na zápisnicu z ostatného zasadnutia Fedu ako aj verejné vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa.

ZAUJALO NÁS

Najlepšie krajiny na zmenu práce sú v Európe a na Blízkom východe

Ľudia, ktorí plánujú v tomto roku nový kariérny krok, by mali zamerať svoju pozornosť na Európu a Blízky východ. Právu tu sa podľa najnovšej správu spoločnosti HSBC nachádza päť najlepších krajín pre expandujúcich zamestnancov. Na prvom mieste sa umiestnilo Nemecko nasledované Bahrajnom, Veľkou Britániou, Spojenými arabskými emirátmi a Švajčiarskom. Tieto krajiny poskytujú najlepšie možnosti pre zamestnancov ako rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, perspektíva príjmov, istota zamestnania, pozitívna pracovná kultúra, rozvoj kariéry a sebarealizácia.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *