Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 9. 11. 2018

Investície 09.11.2018 | 09:44 0 Komentárov
  • Fed podľa očakávaní ponechal úrokovú sadzbu nezmenenú.
  • Americká ropa WTI vstúpila do medvedieho teritória.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové trhy sa včera konsolidovali po veľkých ziskoch v reakcii na výsledky volieb do amerického Kongresu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne rástli, keď Fed vo vyhlásení po svojom dvojdňovom zasadnutí zásadne nezmenil svoj slovník ohľadne ďalšieho sprísňovania menovej politiky. Investori boli pritom v istej neistote, že ostatné turbulencie na trhoch, signály spomaľovania globálneho rastu či obchodná vojna by mohla obmäkčiť na jastrabiu stranu naklonený slovník centrálnej banky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo v reakcii na odrazenie sa dolára. Ropa pokračovala v klesaní, keď americký benchmark WTI padal už deviaty deň v rade a od štvorročného maxima z pred pár týždňoch sa zosunul o vyše 20 percent. Aj naďalej za tým stojí rast ťažby troch najväčších producentov – Saudskej Arábie, Ruska a USA a súčasné udelenie výnimiek z embarga nákupu iránskej ropy Washingtonom pre osem krajín, čo znižuje obavy z previsu dopytu podobne, ako slabosť mien rozvíjajúcich sa krajín a vädnutie tempa rastu globálnej ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien, keď reagoval na výsledok zasadnutia Fedu, ktorý nenaznačil zmenu postoja ohľadne ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Zdá sa tak, že stále verí v robustný ekonomický rast a nevyrušujú ho ostatné turbulencie na trhoch.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včerajšie zasadnutie Fedu podľa očakávaní neprinieslo zmenu základnej úrokovej sadzby, ktorá tak aj naďalej zostáva v cieľovom pásme 2 – 2,25 percenta. Centrálni bankári tak poskytli optimistický výhľad americkej ekonomiky ťahaný rastúcim trhom práce, nízkou nezamestnanosťou a silnou ekonomickou aktivitou amerických domácností. Fed tak pravdepodobne naďalej stojí pri svojom záväzku postupného uťahovania monetárnej politiky pri najrýchlejšom raste miezd za takmer ostatnú dekádu, mesačnom raste pracovných miest priemerujúcom 200-tisíc a nezamestnanosti na multidekádnych minimách, a to zároveň s úrovňou inflácie blížiacou sa k cieľovým dvom percentám. Objavujú sa však aj obavy neistoty, vyplývajúce zo signálov spomaľovania globálneho rastu a obchodnej vojny a ich vplyv na náladu v centrálnej banke. Pravdepodobnosť štvrtého zvýšenia v tomto roku v decembri je podľa futures kontraktov momentálne tesne nad 75 percentami.
  • Dolárová obchodná bilancia Číny vzrástla za október o približne 2,3 miliardy na 34,01 miliardy amerických dolárov, pričom konsenzus čakal rast až na 35,15 miliardy. Pod zmenou sa podpísal neočakávaný rast importu a to o 21,4 percenta medziročne, keď konsenzus očakával takmer rovnakú zmenu ako v predchádzajúcom mesiaci o 14,5 percenta. Export taktiež rastom prekonal očakávania 11,7 percentného rastu, keď medziročne nakoniec vzrástol o 15,6 percenta. Silný rast exportu Číny tak prekvapil najmä kvôli očakávaniam, že bude obmedzený rozsiahlymi clami USA. Export do USA dokonca vzrástol o 13,2 percenta, zatiaľ čo americký import poklesol o 1,8 percenta, rozširujúc tak bilaterálnu obchodnú bilanciu krajín na 32 miliárd dolárov v októbri v prospech Číny.
  • Prebytok obchodnej bilancie Nemecka vzrástol o 1,3 miliardy na 18,4 miliardy, avšak konsenzus čakal rast až na 20 miliárd eur. Dôvodom bol medzimesačný pokles importu aj exportu. Export poklesol o osem desatín percenta, zatiaľ čo import o štyri desatiny percenta.
  • Počet Američanov, ktorý žiadali o podporu v nezamestnanosti poklesol v týždni končiacom 3. novembrom z 215 tisíc na 214 tisíc, čo zodpovedalo očakávaniam trhu.
  • MMF znížil európsky rastový výhľad pre roku 2018 a 2019 v dôsledku „nepriaznivého vonkajšieho prostredia“. MMF sa nepozdáva negatívny výhľad spomalenia globálneho dopytu, obchodného napätia a vyšších cien energií.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli už zverejnené údaje ohľadom čínskej inflácie. Medziročná inflácia v mesiaci október, vyjadrená indexom spotrebiteľských cien CPI, zostala na nezmenenej úrovni 2,5 percenta.
  • Dnes bude v USA University of Michigan zverejnený index spotrebiteľskej dôvery, ktorý by mal podľa konsenzu mierne poklesnúť.

ZAUJALO NÁS

Čína a India investuje do jadrovej energie

Podľa medzinárodnej energetickej agentúry sa v roku 2040 zvýši produkcia jadrovej energie o 46 percent. Až 90 percentami sa na tomto raste bude podieľať Čína a India. Už v súčasnosti sa Čína s celkovým počtom 41 jadrových reaktorov radí na 3. miesto vo svete. S 22 jadrovými reaktormi má India siedmu najväčšiu jadrovú produkciu na svete. Obe krajiny navyše plánujú v blízkej budúcnosti výstavbu ďalších reaktorov. Čína aj India sa tak snažia diverzifikovať svoje energetické možnosti, reagovať na vyčerpateľnosť fosílnych palív a v neposlednom rade aj o environmentálny aspekt znižovania emisií oxidu uhličitého, ku ktorému sa Čína zaviazala vo svojej 13. päťročnici.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *