Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Ranný prehľad trhov 9. 11.

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

Highlights

  • Silný októbrový report z trhu práce USA.
  • Euro kleslo voči doláru na vyše šesťmesačné dná.
  • Zlato na trojmesčných minimách.

Akciové trhy

Európske akciové trhy sa v prvej polovici piatkového obchodovania pohybovali v červených číslach, keď trhy sklamali makrodáta, konkrétne prudký pokles nemeckej priemyselnej výroby v septembri spolu s nárastom obchodného deficitu Francúzka za rovnaký mesiac. Výrazne lepšie ako očakávané čísla z amerického trhu práce však nakopli akcie, ktoré prudko posilnili a zatvorili v ziskoch. Americké akciové trhy zatvorili v piatok v rozpätí červenej nuly až miernych ziskov, keď lepší ako očakávaný report Nonfarm Payrols z amerického trhu práce zvýšil pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb FEDom už v decembri.

Dlhopisové trhy

Ceny európskych vládnych dlhopisov v piatok prudko klesli, keď priaznivé správy z amerického trhu práce a s tým spojený rast akcií posielali investorov preč od bezpečných aktív. Výnosy tak značne posilnili aj u amerického vládneho dlhu, keď narastali stávky, že solídny stav amerického trhu práce môže umožniť FED-u zvýšiť svoje sadzby ešte v tomto roku.

Komoditné trhy

Zlato v piatok oslabilo na svoje trojmesačné minimá a bolo na ceste k najhoršiemu týždňu za viac ako ostatné dva roky, keď solídne americké makrodáta podporili americký dolár v raste. Ceny ropy oslabili aj v piatok, a to už po tretí deň v rade po tom, čo reagovali na posilnenie dolára. to prevážilo aj nad reportom spoločnosti Baker Hughes o tom, že počet aktívnych ropných súprav V Amerike klesá už 10-týždeň v rade.

Devízové trhy

Dolár v piatok voči košu hlavných svetových mien prudko posilnil na viac ako šesťmesačné maximá po tom, čo americká ekonomika vytvorila v októbri výrazne viac pracovných miest ako očakával trh. Euro voči doláru tak kleslo na 6,5-mesačné minimá a uzavrelo na 107,4 dolárového centu. Divergencia menových politík FEDu a ECB totiž dostáva čoraz jasnejšie kontúry, keď FED by mohol v decemri zvýšiť sadzby a naopak ECB by mohla predĺžiť program nákupu aktív pri zvýšení mesačného objemu či dokonca znížení depozitnej sadzby.

Dôležité správy z ekonomiky

Hlavnou udalosťou piatka, ktorá vplývala na všetky segmenty finančného trhu bola publikácia októbrového Nonfarm Payrolls reportu tvorby pracovných miest v USA, ktorá výrazne prekonala konsenzy. Čistý prírastok tvorby pracovných miest v USA dosiahol 271 tisíc, pričom očakávania boli len 185 tisíc. To zvýšilo pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb FEDom z 50 na vyše 70 percent na základe cien futures kontraktov. Miera nezamestnanosti poklesla z 5,1 percenta na 5,0 percenta. Ukazuje sa, že trh práce v USA je stále robustný a spomalenie tvorby miest počas letných mesiacov by malo byť len dočasné. Zároveň sa objavujú aj mzdové inflačné tlaky, keď priemerný hodinový zárobok rástol 0,4-percenta medzimesačne a na medziročnej báze o 2,5 percenta, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu za ostatných šesť rokov.  Šéf saintlouiského FEDu James reagoval slovami, že je nezvratné, že inflácia sa vracia k cieľu centrálnej banky. Prezident sanfranciského FEDu John Willams zas povedal, že má definitívne zmysel začať so zvyšovaním sadzieb, presné načasovanie však bude závisieť od zverejnených makrodát. Dokonca aj najväčší „holub“ Charles Evans, šéf chicagckého FEDu, sa nechal počuť, že októbrové čísla z trhu práce sú „dobré.“ Naproti tomu ich kolegyňa Laela Brainardová povedala, že zhoršovanie sa ekonomického rastu v zahraničí môže zhoršiť výhľad rastu americkej ekonomiky, pričom pri uvoľnenej menovej politike a nulových sadzbách sú možnosti ako sa brániť tomuto faktoru relatívne obmedzené.
Z európskych dát publikovaných v piatok boli najdôležitejšie čísla septembrovej priemyselnej produkcie v Nemecku, ktoré zaostali za konsenzami rovnako aj vo štvrtok publikované čísla podnikových objednávok za rovnaký mesiac. Oba ukazovatele tak predstavujú riziko pre 0,3-percetnnú medzikvartálnu predikciu rastu nemeckej ekonomiky za tretí kvartál.
Šéfekonóm ECB Peter Praet povedal, že program kvantitatívneho uvoľňovania bude bežať dovtedy, kým inflácia nedosiahne strednodobý inflačný cieľ. Ak vychádzame z toho, že inflácia by sa mala pohybovať pod menovopolitickým dvojpercentným cieľom ECB po celý rok 2016 a minimálne polovicu roku 2017 vytvárajú sa prvé obrysy toho, dokedy by mohla ECB nakupovať aktíva. Jeho kolega Yves Mersch takisto povedal, že menová politika bude uvoľnená po „predĺženú periódu času“. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou tak možno povedať, že ECB v decembri alebo hneď začiatkom budúceho roka minimálne predĺži program nákupu aktív, pričom vidíme dobrú šancu aj na zvýšenie mesačného objemu nákupu, či dokonca zníženie depozitnej sadzby.
Cez víkend boli zverejnené októbrové čísla čínskeho zahraničného obchodu, kde dovozy aj vývozy klesali viac ako čakal trh. Ukazuje to jednak na slabosť domáceho dopytu v Číne ako aj na pomalé tempo rastu hlavných obchodných partnerov Číny v Ázii. To predstavuje určité riziko pre jej HDP.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pondelok je na makrodáta pomerne skromný. V Európe zaujmú len septembrové čísla bežného účtu a obchodnej bilancie Nemecka. Okrem toho sa v Európe bude konať stretnutie ministrov financií eurozóny (Eurogroup).
  • Za USA môžu z makrodát investori upriamiť svoju pozornosť len na októbrový index podmienok na trhu práce.
  • Centrálni bankári si dnes po dlhej dobe dávajú pauzu, keď neavizovali žiadne prejavy.

Zaujalo nás

Milionári sa obávajú o svoje deti

Americkí milionári sa obávajú, že luxus a veľký majetok narušia hodnotový rebríček ich detí. Dve tretiny z nich sa v prieskumu UBS Investor Watch  vyslovili, že bohatstvo rodiny berú deti za samozrejmé a 54 percent povedalo, že ich deti si neuvedomujú, akú veľkú obetu preň museli priniesť. Každý druhý je súčasne presvedčený, že jeho deti nedokážu naplno využiť príležitosti, ktoré dostali od rodičov a ich kariéra sa tak stane neudržateľná. Okrem toho, 65 percent odpovedalo, že ich potomkovia nerozumejú hodnote peňazí.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial