Utorok 17. októbra. Meniny má Hedviga

Ranný prehľad trhov 9. 6. 2017

Investície 09.06.2017 | 09:54 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • ECB včera nezmenila menovú politiku, zlepšila výhľad rastu, no znížila inflačné projekcie, odstránila možnosť zníženia sadzieb, zrejme neskončí kvantitatívne uvoľňovanie ani na konci tohto roka.
  • Výpoveď exšéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom nepriniesla nič, čo by mohlo poškodiť amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  • Libra prudko oslabila, keď exit polly po britských parlamentných voľbách naznačovali stratu väčšiny vládnucej Konzervatívnej strany.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, keď ich zásadne neovplyvnilo ani zasadnutie ECB ani vystúpenie bývalého šéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom ohľadne incidentov s prezidentom Donaldom Trumpom. ECB totiž nijakým spôsobom neprekvapila trhy a ostala veľmi opatrná pri signalizácii možného sprísňovania menovej politiky. Comey pred americkými zákonodarcami nepovedal nič také, čo by trhy či verejnosť už nevedela, či aspoň netušila, a čo by mohlo zásadnejšie ohroziť pozíciu prezidenta Trumpa.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy vládnych dlhopisov USA sa mierne odrazili nahor, keď nastala na trhoch úľava, že vystúpenie exšéfa FBI Jamesa Comeyho v Kongrese neodhalilo žiadne „bomby“, ktoré by mohli uškodiť šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi. V eurozóne však výnosy klesali, keď ECB znížila inflačné projekcie (hoci zvýšila rastové), no zásadne nezmenila výrazne slovník a ani nediskutovala na zasadnutí o redukcii kvantitatívneho uvoľňovania a celkovo bolo vystúpenie jej prezidenta Maria Draghiho ešte viac holubičie ako čakal trh.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa oslabilo, keď nastala na trhoch úľava, že vystúpenie kontroverzne odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom neprinieslo žiadne nové skutočnosti, ktoré by mohli skomplikovať život prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Mínusom pre zlato bolo aj posilnenie sa dolára v reakcii na holubičí slovník ECB po jej zasadnutí. Straty kovu však boli limitované, keď trhy stále čakali na výsledok parlamentných volieb vo Veľkej Británii. Ropa ostala v blízkosti mesačného dna, keď ju tam udržal nečakane vysoký rast jej amerických komerčných zásob za ostatný týždeň spolu s rastom Nigérijskej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Libra výrazne strácala po tom, ako exit polly po parlamentných voľbách signalizovali, že Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej stratí väčšinu v parlamente a na vládnu väčšinu bude potrebné sformovať koalíciu. Euro sa dostalo pod výpredajný tlak voči doláru, keď ECB znížila inflačné projekcie mierne nad očakávania trhov, inak v zásade ničím neprekvalila. Investori očakávali, že bude pomerne holubičia, bude len opatrne šíriť optimizmus ohľadne ekonomického rastu, no o redukcii kvantitatívneho uvoľňovania ani nediskutovala, aj keď odstránila z vyhlásenia možnosť, že sadzby by mohli byť ešte nižšie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera trhom dominovali tri veľké udalosti. Prvou bolo zasadnutie ECB. Centrálna banka nezmenila menovú politiku. Odstránila z forward guidance možnosť toho, že sadzby by mohli byť ešte nižšie, čo však nebolo prekvapenie. Zlepšila o desatinu percenta projekcie rastu eurozóny na tento a budúce dva roky, čo trhy očakávali. Na druhej strane šéf ECB Mario Draghio sa snažil tlmiť optimizmus, aby zbytočne nevyvolal nežiadúce očakávania ohľadne sprísňovania menovej politiky, keď povedal, že napriek zlepšenej aktivite a široko vybalancovaných rizikách je potrebné stále udržať menovú politiku uvoľnenú. A to aj preto, že inflačné ukazovatele ostávajú utlmené, hoci deflačné riziká sa stratili. V skutku, inflačné projekcie boli v aktualizovanej prognóze znížené na tento a budúce roky viac ako čakali trhy. V tomto roku na 1,5 percenta z predošlých 1,7 percenta, v budúcom roku na  1,3 percenta z 1,6 percenta a v roku 2019 tiež o jednu desatinu percenta na 1,6 percenta. Navyše Draghi povedal, že ECB ani nediskutovala o znížení mesačných nákupov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania – teda o taperingu. Celkovo bol slovník ECB a jej šéfa Draghiho ešte viac holubičí ako sa predpokladalo a myslíme si, že je veľká pravdepodobnosť toho, že kvantitatívne uvoľňovanie nebude vypnuté ani na konci roka a predĺžené o ďalších šesť mesiacov.
  • Druhou dôležitou udalosťou včera boli predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii. Hoci prvé prieskumy hneď po vypísaní volieb naznačovali jasné vedenie Konzervatívcov, s blížiacim sa termínom čoraz viac strácali svoj obrovský náskok pred ľavicovou Stranou práce. V skutku exit polls naznačili, že síce Konzervatívci vyhrajú voľby, no stratia väčšinu v parlamente a na vládnutie budú musieť sformovať koalíciu, ktorá môže byť tak či onak krehká vzhľadom na ťažkú situáciu, do ktorej sa dostala líderka konzervatívcov Theresa Mayová, na ktorú by mohli rásť tlaky na odstúpenie. Koniec koncov ona bola tá, ktorá iniciovala voľby s cieľom posilnenia postavenia a získania jasného mandátu ohľadne brexitových rokovaní. Časť politických komentátorov naznačuje, že v hre môžu byť aj opakované voľby. No najväčšia otvorená a nezodpovedaná otázka je, aký vplyv bude mať politický vývoj v Spojenom kráľovstve na rokovania o brexite, kde je času už teraz viac než málo. Celkovo to vyzerá na veľký chaos na britských ostrovoch v dohľadnom čase. Niet divu, že libra je pod tlakom.
  • Treťou udalosťou včera bolo vystúpenie kontroverzne odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho v Kongrese ohľadne jeho práce a zasahovania prezidenta Donalda Trumpa do vyšetrovania. Neprinesilo nič nového, nečakaného či prekvapivého, čo by mohlo šokovať Washington a spôsobiť problémy prezidentovi Donaldovi Trumpovi. To, že sa obaja kohúti obviňovali z lží trhmi nepohlo, na to boli pripravené.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú netrpezlivo čakať na vývoj po definitívnych výsledkoch parlamentných volieb vo Veľkej Británii.

ZAUJALO NÁS

Doťahovanie sa na Nemcov

Väčšine politikov v Európe veľmi neochotne zavádza štrukturálne reformy, ktoré vytvoria priestor na rýchlejší ekonomický rast, čo pravidelne kritizuje aj šéf ECB Mario Draghi a nebolo to iné ani na včerajšej tlačovej konferencii po zasadnutí banky. Ide totiž o nepopulárne opatrenia osekávajúce dekády silného sociálneho štátu, ktorým rozmaznávali svojich voličov s cieľom si udržať moc. Namiesto toho je preferované ako riešenie problémov na celoúnijnej úrovni väčšia integrácia a snaha o centralizáciu s cieľom väčšieho prerozdeľovania zdrojov, čo vytvára riziko dlhodobého úpadku. Zároveň možno pozorovať snahy o vyrovnávanie rozdielov medzi jednotlivými krajinami tak, že tie najúspešnejšie by sa mali oslabiť a nie opačne.

Ako inak možno pochopiť výzvy zo všetkých strán EÚ adresované Berlínu, aby znížil svoju konkurencieschopnosť cez zrýchlený rast platov, namiesto toho, aby sa ostatní snažili dotiahnuť na Nemcov? Rozdiely vnútri únie by sa síce takto vyrovnali, ale navonok voči USA  či rýchlo sa rozvíjajúcim ázijským ekonomikám by ešte viac začala strácať.

Jednoduchšie a polopatisticky vysvetlené, je nefér žiadať, aby FC Barcelona začala hrať bez Lionela Messiho a Real Madrid bez Cristiana Ronalda, na to, aby narástli šance na zisk titulu u ostatných tímov španielskej ligy. Oslabená Barcelona a Real totiž nebudú potom konkurecieschopní na medzinárodnej úrovni v Lige majstrov proti Bayernu Mníchov alebo Juventusu Turín.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *