Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Ranný prehľad trhov 9. 7. 2019

Investície 09.07.2019 | 09:30 0 Komentárov
  • Americké akcie v pondelok v červenom, keď rastú obavy o to, či Fed v tomto mesiaci zníži úrokové sadzby a ak áno, či to bude stačiť na zastabilizovanie ekonomického rastu.
  • Investorská dôvera v eurozóne klesla v júli na najnižšie úrovne od konca roka 2014.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pre pokles očakávaní znižovania úrokových sadzieb na júlovom zasadnutí Fedu vykročili do nového týždňa ľavou nohou a pokračovali v ústupe zo svojich maxím. Strácal predovšetkým technologický sektor, ktorý ku dnu tlačili akcie Applu, ktoré stratili viac ako dve percentá potom, ako analytická spoločnosť Rosenblatt Securities znížila technologickému gigantovi rating. Výraznejšie straty zaznamenal aj americký výrobca lietadiel Boeing potom, čo saudskoarabská letecká spoločnosť flyadeal zrušila objednávku na 30 problematických lietadiel 737 MAX, v celkovej výške 5,5 miliardy dolárov.  Mierne strácali aj európske akcie za čím stál predovšetkým bankový sektor, ktorý negatívne reagoval na viac ako päťpercentný pokles akcií Deutche Bank, ktorá oznámila plán reštrukturalizácie za 7,4 miliardy eur, ktorý sa dotkne 18-tisíc pracovných miest.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov zostali stabilné, nakoľko pozornosť investorov smerovala k stredajšiemu vystúpeniu guvernéra Fedu Jeromeho Powella so svojou polročnou správou o menovej politike v Kongrese a k inflačným údajom, ktoré budú zverejnené vo štvrtok.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa pod ťarchou silného dolára vrátilo pod hranicu 1400 dolárov. Eskalácia napätia medzi Washingtonom a Teheránom, ktorá by mohla narušiť tok ropy na Blízkom Východe tlačila na rast amerických cien ropy. Globálny benchmark ropa Brent strácala pre pretrvávajúce obavy z klesajúceho dopytu po energii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár, posilnený dobrou kondíciou amerického trhu práce, sa naďalej pohyboval na svojich trojtýždňových maximách. Euro miene oslabilo po slabých číslach nemeckej priemyselnej produkcie. Sklamala aj dôvera medzi investormi v eurozóne, ktorá sa v júli výrazne zhoršila. Jediné pozitívum z ktorého ťažila spoločná mena bol zahraničný obchod Nemecka, ktorého prebytok v máji prevýšil očakávania trhu. Prudko strácala turecká líra, ktorá tak negatívne reagovala na víkendové odvolanie guvernéra centrálnej banky Murata Cetinkayala.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli okrem slabých čísel májovej nemeckej priemyselnej produkcie zverejnené aj čísla júlovej investorskej dôvery Sentix z eurozóny, ktorá klesla na -5,8 bodu z júnových -3,3 bodu. Konsenzus pritom očakával jej zlepšenie sa. Nachádza sa tak na najnižších hodnotách od konca roka 2014.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný makrokalendár je prázdny. Trhy všakbudú pozorne sledovať vystúpenie amerických centrálnych bankárov – Raphaela Bostica a Jamesa Bullarda, ktorý hlasoval na ostatnom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu za zníženie sadzieb.

ZAUJALO NÁS

Singapur testuje autobusy so zelenými strechami

Singapur, ktorý výrazne trpí zvyšujúcou sa teplotou na planéte, sa snaží bojovať s globálnym otepľovaním po svojom. Autobusy v meste dostali šancu prispieť k zníženiu emisií. Na desiatke autobusov je nainštalovaná zelená vegetácia. Kampaň „Záhrada v pohybe“ je súčasťou trojmesačnej štúdie, ktorá má otestovať či je zeleň schopná znížiť teplotu vnútri vozidla a ušetriť tak palivo, ktoré je potrebné na prevádzku klimatizácie.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *