Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ranný prehľad trhov 9. 7. 2020

Investície 09.07.2020 | 09:30 0 Komentárov

Zlato sa posunulo na čerstvé osemročné maximá nad 1800 dolárov.

Technologický index Nasdaq Composite sa posunul na nové historické maximá.

Investori veria, že býči akciový trh a koronavírus môžu koexistovať pri masívnej stimulačnej podpore vlád a centrálnych bánk.

AKCIOVÉ TRHY

Americká Wall Street napriek nemastnému výkonu zamierila s úderom poslednej obchodnej hodiny vo veľkom štýle nahor a dala tak zabudnúť utorkovému zaváhaniu. Akcioví investori zatiaľ bagatelizujú rekordné denne nárasty počtu nakazených koronavírusom v USA a okolitých krajinách, a skôr sa stále spoliehajú na rýchle zotavenie ekonomiky po pandémii. Svojou vlastnou cestou smerom nahor šli opäť technológie, ktorých súhrnný index Nasdaq Composite pokračoval v prekonávaní svojich historických maxím. Naopak nedarilo sa európskym parketom, keď obavy z druhej vlny nákazy koronavírusu sa prejavili stratami v odvetviach ako automobilky, cestovný ruch, ale i finančný sektor, ktoré môžu opäť doplácať na obmedzenie pohybu ľudí po svete.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisový trh nemá až tak jasno v náznakoch dvojitej recesie, ktorú by mohla spôsobiť druhá vlna nákazy koronavírusom, čo môžeme v posledných dňoch badať aj na rozdielnom vývoji výnosov na oboch brehoch Atlantiku. S uvoľnením rizikovej averzie americké výnosové krivky mierne rástli, zatiaľ čo s pretrvávajúcou nervozitou mierili bezpečne vnímané európske výnosy zase nadol.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v podstate nehľadiace na zmenu rizikovej nálady ťažilo z obáv obnovenia blokád pre rastúci počet nakazených koronavírusom v USA a iných častiach sveta, ktoré by podkopalo zotavovanie ekonomík. Jeho cena sa priblížila k svojmu novému osemročnému maximu nad 1800 dolárovou hranicou. Napriek očakávanému poklesu ropu nevykoľajil silný rast zásob komodity na americkom trhu a stabilizovala sa na lokálnom maxime 41 dolárov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár potvrdil sklon trápiť sa, keď sa darí Wall Street a na pozadí rastu koronavírusovej nákazy strácal príťažlivosť bezpečného raja. Voči konkurencii sa prepadol na dvojtýždňové minimum, zatiaľ čo euro sa voči nemu vyšplhalo až na trojtýždňové maximum. Darilo sa tiež britskej libre, ktorej pomohlo zverejnenie stimulačných opatrení vlády na pomoc ekonomike postihnutej koronavírusom v objeme 30 miliárd libier. V jej posilňovaní nebránili ani vyhrážky britského premiéra Borisa Johnsona, že krajina je pripravená aj na brexit bez dohody.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Šéf atlantského Fedu Raphael Bostic naznačil, že ak sa tempo šírenia sa koronavírusu bude v USA zrýchľovať, mohli by prísť ďalšie stimuly centrálnej banky alebo vlády.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Už skoro ráno boli zverejnené júnové inflačné čísla z Číny, ktoré ukázali na medziročnej báze zrýchlenie tempa rastu spotrebiteľských cien na 2,7 percenta z májových 2,4 percenta.

Ráno boli tiež zverejnené čísla nemeckého zahraničného obchodu za máj, kde prebytok narástol na 7,1 miliardy eur z 3,6 miliardy v apríli, keď prišli k výraznému oživeniu sa exportov.

Z USA dorazia pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Dnes je na programe aj míting ministrov financií členských krajín eurozóny.

ZAUJALO NÁS

Plytvanie drahými kovmi

Svet produkuje čím ďalej viac elektronického odpadu. Podľa správy OSN sa ho v roku 2019 vyprodukovalo rekordných 53,6 miliónov ton, čo predstavuje zhruba 7 kilogramov na každého človeka na planéte. Bohužiaľ väčšina z tohto odpadu sa nerecyklovala, čím sa vyhodili drahé kovy ako zlato, striebro, či meď za miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial