Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 9. 8. 2017

Investície 09.08.2017 | 09:33 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Index Dow Jones prepisoval historické maximá po 10-krát v rade.
  • Americký prezident Trump varoval Severnú Kóreu, že ak bude ohrozovať Spojené štáty, bude odpovedať ohňom a zúrivosťou.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové trhy v utorok len stagnovali, keď solídna podniková výsledková sezóna za druhý kvartál bola zatienená zverejnením slabších júlových čísel zahraničného obchodu z Číny ako aj rastom napätie okolo Severnej Kórei, ktorej pohrozil americký prezident Donald Trump, keď povedal, že jej hrozby zostavenia miniatómovej zbrane bude odpovedať s „ohňom a zúrivosťou, ktorú svet nikdy nevidel.“

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch mierne rástli, keď investori začali špekulovať na robustný rast svetovej ekonomiky, ktorý by sa mal skôr či neskôr pretaviť aj do vyššej inflácie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zastavilo svoj pokles, keď reagovali na geopolitické napätie po tom, ako americké prezident Donald Trump varoval Severnú Kóreu. Ropa mierne strácala, keď ťažba OPECu v júli narástla a ťažba na najväčšom líbyjskom poli Sharara sa vrátila do normálu po vyriešení problémov s protestantmi.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zastavilo svoj pokles, keď reagovali na geopolitické napätie po tom, ako americké prezident Donald Trump varoval Severnú Kóreu. Ropa mierne strácala, keď ťažba OPECu v júli narástla a ťažba na najväčšom líbyjskom poli Sharara sa vrátila do normálu po vyriešení problémov s protestantmi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v konsolidovaní sa voči hlavným svetovým menám vrátane eura po predošlej sérii oslabovania sa. Časť špekulantov vyberá zisky zo stávok na jeho oslabenie, keď sa tento obchod javí ako preľudnený – na silnejšie euro totiž špekuluje väčšina trhu, čo môže byť spúšťačom väčšej korekcie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli publikované štatistiky zahraničného obchodu z Číny za júl. Prebytok zahraničného obchodu bol väčší ako konsenzus, keď dosiahol 46,74 miliardy dolárov čo je nárast prebytku o viac ako 4 miliardy dolárov.  Tempo rastu exportu aj importu pri tom spomalilo svoj medziročný rast voči predchádzajúcemu mesiacu a navyše zaostalo za očakávaniami. Import v dolárovom vyjadrení vzrástol o 11 percent, pri očakávaní 18 percentného rastu a export o 7,2 percenta pri očakávaní 11 percent.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené inflačné čísla z Číny za júl. Ceny výrobcov rástli medziročne o 5,5 percenta a samotné spotrebiteľské ceny o 1,4 percenta medziročne. Obe čísla mierne zaostali za konsenzom trhu.
  • Dnes už nie sú na programe žiadne dôležitejšie makrozverejnenia.

ZAUJALO NÁS

Vo svete rastie dopyt po poistení pred kybernetickými útokmi

Jednej z najväčších svetových poisťovní AIG vzrástli požiadavky po poistení pred kybernetickými útokmi v Ázii až o 87 percent medziročne. Prudký rast dopytu nasleduje útokom vírusu s názvom WannaCry, ktorý infikoval státisíce počítačov vo viac ako 150 krajinách. Globálne vzrástol dopyt po poistení pred kyberútokmi o 38 percent. Za prudkým rastom v Ázii je podľa spoločnosti najmä ich ignorovanie podobných hrozieb v minulosti a teda zaostanie pri ochrane pred nimi. Vírus sa pri tom nabúral napríklad do transportných sietí či nemocníc vo Veľkej Británii, ale aj niekoľko podnikov, ktoré v máji dočasne paralyzoval.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *