Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Ranný prehľad trhov 9. 8. 2018

Investície 09.08.2018 | 09:19 0 Komentárov
  • Akciové a dlhopisové trhy včera len stagnovali, keď im chýbala inšpirácia k pohybu.
  • Ropa stratila po tom, ako dáta ukazujú slabnutie čínskych importov komodity a po iránskych vyhláseniach, že sankcie USA neovplyvnia jeho exporty.
  • Libra na ročných minimách, keď rastie pravdepodobnosť, že Spojené kráľovstvo nedosiahne žiadnu brexitovú dohodu s EÚ.
  • Rubeľ na najnižších úrovniach od konca roka 2016, keď USA chcú zaviesť voči nemu ďalšie sanckie.

AKCIOVÉ TRHY

Americké a európske akciové trhy včera len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz k pohybu. Skvelá výsledková sezóna firiem za druhý kvartál nedokázala poskytnúť inšpiráciu k dodatočným nákupom a napätie okolo obchodnej vojny bolo takisto do značnej miery už započítané v cenách.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch v zásade len stagnovali, keď trh nenašiel podstatné kurzotvorné správy a čaká na zverejnenie najnovších júlových inflačných čísel zo Spojených štátov.

KOMODITNÉ TRHY

Pri stagnácii ceny dolára či amerických dlhopisov nebolo nútené k väčším pohybom ani zlato, ktoré ostalo v blízkosti ročných miním. Ropa však výrazne poklesla, keď dáta ukazujú na slabšie čínske importy ropy v tomto roku a Irán vyhlásil, že sankcie USA neovplyvnia jeho exporty.

DEVÍZOVÉ TRHY

Libra pokračuje v páde, keď trhy začínajú započítavať, že Veľkej Británii sa nepodarí vyjednať brexitovú dohodu s Bruselom. Dolár však ostal voči košu hlavných svetových mien takmer bezo zmeny. Rubeľ klesol na najnižšie úrovne od novembra 2016, keď odovzdal vyše tri percentá po tom, ako USA zavádzanú ďalšie sankcie voči Rusku pre jeho zasahovanie do volieb prezidenta a pre útok paralytickým plynom novičok an exagenta Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Dolárový prebytok obchodnej bilancie Číny v júli pomerne výrazne poklesol na 28,05 miliardy dolárov, pričom konsenzus čakal pokles len o približne 1,5 miliardy na 39,05 miliardy. Export síce rástol o dve percentá rýchlejšie ako trhy očakávali a to tempom 12 percent medziročne, no výraznejší skok zaznamenal import a to o 27,3 percenta, pri očakávanom raste o 16,5 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Index spotrebiteľských cien (CPI) a cien výrobcov (PPI) v Číne a júl zverejnený už v skorých ranných hodinách medziročným rastom prekonal očakávania. CPI vzrástol o 2,1 percenta, pri očakávaní konsenzu rastu o dve percentá. PPI síce oproti predchádzajúcemu mesiacu rastom spomalil o jednu desatinu percenta na 4,6 percenta, no konsenzus čakal spomalenie na 4,5 percenta. Podľa prieskumu sa na raste podpísali najmä položky mimo potravín, ktoré vzrástli o 2,4 percenta a to najmä pre vyššie ceny pohonných hmôt.
  • Európska centrálna banka dnes zverejní svoj ekonomický bulletin, ktorý prezentuje ekonomické a monetárne informácie, ktoré vytvárajú základ pre rozhodnutia Rady guvernérov.
  • Dnes budú v USA zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Kontroverzným tweetom Elona Muska sa už zaoberá regulátor

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zisťuje, či bola správa na sociálnej sieti Elona Muska o spätnom odkupe akcií spoločnosti Tesla pri výrazne vyššej sume založená na pravde a či odráža skutočnosť. Musk totiž v správe tvrdil, že má zaistené financovanie, ktoré však doteraz nepreukázal. Okrem toho chce SEC zistiť, prečo Musk zvolil spôsob ohlásenia takéhoto kroku cez sociálnu sieť a nie cez oficiálny oznam. Pravidlá SEC však povoľujú robiť ohlásenia aj prostredníctvom sociálnych sietí. Musk by sa však podľa právnikov mohol ocitnúť v právnych problémoch, pokiaľ by sa preukázalo, že časť tweetu „financovanie zaistené“ je nepravdivá alebo len čiastočne pravdivá.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy musk Tesla trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *