Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 9. 8.

Investície 09.08.2016 | 09:29 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Na trhoch bolo v pondelok cítiť ešte piatkové dozvuky pozitívnych čísiel z trhu práce USA.
  • Export aj import Číny v dolárovom vyjadrení klesol v júli viac ako očakával trh.
  • Prezident OPECu al-Sada nevidí súčasné nízke ceny ropy ako dlhotrvajúci jav.
  • Indexy 21. storočia.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvorili včera prevažne v zelenom, keď investori vítali rast cien ropy, čo pomohlo energetickému sektoru a solídne čísla si pripísal aj európsky bankový sektor. Britský index FTSE 100 včera zatvoril na svojom 14-mesačnom maxime, podporený prevažne akciami ťažobných spoločností. Sentiment na trhoch nezhoršili ani horšie ako očakávané čísla obchodnej bilancie Číny, pričom rastový moment stále podporovali piatkové makrodáta z USA. Americké akciové trhy však včera zatvorili na červenej nule, a to aj napriek rastu cien ropy, keď investori vyberali zisky a vyčkávali na kľúčové dáta maloobchodných tržieb, ktoré budú publikované neskôr v týždni.

Dlhopisové trhy

Výnos benchmarkového nemeckého 10-ročného vládneho dlhopisu včera len stagnoval a takisto tomu bolo u amerického 10-ročného dlhopisu, keď trhu chýbal výraznejší impulz. Výnosy ostatných európskych ako aj amerických vládnych dlhopisov včera prevažne klesali keď korigovali svoj piatkový rast, za ktorým stáli prekvapivo robustné čísla piatkového Nonfarm Payrolls reportu z amerického trhu práce za júl. 

Komoditné trhy

Zlato včera zatvorilo takmer bez zmeny, pričom počas obchodovania dosiahlo svoje týždňové minimá, keď tlak na žltý kov naďalej vyvíjali očakávania zo zvyšovania sadzieb Fedom vďaka piatkovým silným čísla z trhu práce USA. Ceny ropy na oboch brehoch Atlantiku včera narástli o asi dolár, keď sa na trhoch opäť vynárali špekulácie, že OPEC môže pristúpiť k zníženiu produkcie z dôvodu prebytku ropy na trhoch, ktorý poslal ceny čierneho zlata minulý týždeň na trojmesačne minimá.

Devízové trhy

Dolár včera pokračoval vo svojich ziskoch voči košu svetových mien, síce len s miernym posilnením, keď sa viezol na vlne piatkového reportu z trhu práce USA. Euro voči doláru však zatvorilo takmer bez zmeny, keď k výraznejšiemu pohybu chýbala kurzotvorná správa. Nevýrazné obchodovanie prebiehalo včera aj na ostatných hlavných menových pároch, pričom rast cien ropy ďalej podporil ruský rubeľ ako aj iné komoditné meny.

Dôležité správy z ekonomiky

Mohammed bin Saleh al-Sada, katarský minister pre energetiku a zároveň aj prezident ropného kartelu OPEC, v pondelok povedal, že združenie štrnástich producentov ropy má v septembri na energetickej konferencii v Alžírsku na pláne neformálne rozhovory. OPEC podľa al-Sada neustále rozoberá možné cesty pre stabilizáciu trhu s ropou. Al-Sada však okrem toho povedal, že slabé ceny ropy sú len dočasné a že do konca roku dôjde na trhu s ropou k rebalansovaniu.
Export aj import Číny v dolárovom vyjadrení za mesiac júl poklesol pod očakávané hodnoty, čo pravdepodobne prinúti vládu pokračovať v stimulovaní ekonomiky. Obchodná bilancia Číny za mesiac júl však prekonala očakávania a vzrástla o približne päť miliárd amerických dolárov. Príčinou bol prudký pokles importu, ktorý kontraktoval o 5,5 percentuálneho bodu viac ako očakával trh a v júli dosiahol medziročný pokles 12,5 percenta. Výrazný pokles importu signalizuje nízky dopyt domácich spotrebiteľov. Export taktiež sklamal na očakávaniach a klesol o 4,4 percenta. Príčiny týchto prudkých poklesov však výrazne pramenia z poklesu hodnoty juanu a silného doláru, v ktorom sa dáta vykazujú. Od augustu 2015 čínsky juan poklesol voči košu zahraničných mien o 5,6 percenta, zvyšujúc tak konkurencieschopnosť krajiny na zahraničných trhoch. Export meraný v čínskej mene medziročne rástol o 2,9 percenta, zatiaľ čo import klesol len o 5,7 percenta. Čínska vláda sa preto bude pravdepodobne v tomto prípade snažiť vyhnúť akýmkoľvek prudkým poklesom meny, ktoré by mohli spustiť odlev kapitálu a finančnú nestabilitu v krajine. Navyše, negatívny výhľad čínskeho exportu by mohol spomaliť silný rast druhej najväčšej ekonomiky sveta.
Priemyselná produkcia Nemecka za mesiac jún medzimesačne vzrástla o 0,8 percenta, prekonávajúc tak očakávania o jednu desatinu percenta. Nárast však ledva dorovnal pokles z predchádzajúceho mesiaca, v ktorom revidovaný pokles činil 0,9 percenta. Medziročne sa tak rast priemyselnej produkcie dostal na úroveň 0,5 percenta v súlade s očakávaniami. Tento posun bol zapríčinený najmä rastom produkcie investičných tovarov. Z dlhodobého hľadiska je tento rast v Nemecku na historických normách.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli v Nemecku zverejnené júnové čísla obchodnej bilancie a bežného účtu, pričom v oboch prípadoch došlo k pozitívnemu prekonaniu očakávaní.
  • Vo Veľkej Británii môžu dnes investorov zaujať júnové čísla priemyselnej a výrobnej produkcie, kde trh očakáva mierne spomalenie. Okrem toho bude v Británii zverejnená aj júnová obchodná bilancia.
  • V Spojených štátoch budú investori sledovať zverejnenie dát jednotkovej ceny práce za druhý kvartál ako aj júnové veľkoobchodné zásoby.

Zaujalo nás

Indexy 21. storočia

Globálny trh je neustále transformovaný inováciami a nové technológie pretvárajú tradičné odvetvia alebo dokonca vytvárajú nové. Svetové ekonomické fórum tento jav nazýva Štvrtou industriálnou revolúciou, ale známy je aj pod názvom Nová ekonomika. Spoločnosť Kensho preto vyvinula sériu indexov 21. storočia, určených na meranie týchto vyvíjajúcich sa odvetví. Pomocou svojej platformy prehľadáva milióny stránok finančných výkazov a iných verejných informácií pre identifikáciu členov jednotlivých indexov.

Systém taktiež váži týchto členov podľa stupňa dôležitosti danej technológie pre hlavnú činnosť spoločnosti. Tak vznikajú indexy ako KCARS – index autonómnych vozidiel. Patriť do nich môžu tradičné spoločnosti ako Ford Motors, extravagantnejšie spoločnosti ako Tesla Motors, ale aj spoločnosti ako SiriusXM, ktorá sa snaží svoje technológie využiť na možnosti pripojenia iných zariadení s autom.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *