Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 9. februára 2017

Investície 09.02.2017 | 09:53 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Politická neistota naďalej kvári finančné trhy.
  • Zlato sa posunulo na trojmesačné maximá.
  • Rizikové prirážky v eurozóne naďalej zvýšené.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku prevažne stagnovali pre nejasnosti ohľadne ďalších krokov hospodárskej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa ako aj pre nervozitu z politického smerovania Európy. Výraznejším poklesom bránila solídna podniková výsledková sezóna za štvrtý kvartál minulého roka.

DLHOPISOVÉ TRHY

Absencia detailnejších plánov ekonomickej politiky USA ako aj obavy, že po prezidentských voľbách vo Francúzsku by sa mohla k vláde dostal líderka Národného frontu Marie Le Penová, ktorá by chcela, aby sa krajina vrátila k národnej mene, tlačili na rast cien bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka pri súčasnom roztiahnutí rizikových prirážok ostatných krajín.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa pri napätej atmosfére na trhoch, keď málokto vie s istotou povedať, čo bude, čo zajtra vyhlásili Donald Trummp posunulo na trojmesačné maximá takmer k 1240 dolárovej hranici. Ropa rástla najmä v dôsledku zatvárania špekulácii na jej pokles v rámci technického obchodovania po tom, ako jej týždenné štatistiky zásob v USA ukázali na jej masívny nárast.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mazal zisky z predchádzajúcich dní, keď sa jeho rast javil ako prirýchli. Navyše investori sa včera viac zamerali na otázniky okolo Donalda Trumpa ako na politickú neistotu v Európe.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera neboli publikované žiadne významenejšie makroekonomické zverejnenia, či vystúpenia centrálnych bankárov, ktoré by mali bezprostredný vplyv na trhy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú opäť zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. Pozornosť trhu sa bude sústreďovať ako vždy na to, čo budú ďalšie kroky Donalda Trumpa v Bielom dome. Okrem toho má vystúpiť viacero centrálnych bankárov v USA, eurozóne či Mark Carney z Bank of England.

ZAUJALO NÁS

Katar vo veľkom investuje

Katar investuje takmer 500 miliónov amerických dolárov týždenne do infraštruktúry, aby sa pripravil na hosťovanie Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022, tvrdí tamojší minister financií. Očakáva navyše, že toto tempo bude držať ďalšie najbližšie tri až štyri roky, aby postavili nové štadióny, cesty či iné zariadenia. Podľa ministra by sa však tento šampionát nemal stať najdrahším v histórii, pričom celková cena by sa mohla vyšplhať až na neuveriteľných 200 miliárd amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *