Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 9. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • ECB nezmenila nastavenie menovej politiky a dokonca ani nediskutovala o tejto možnosti.
  • ECB len minimálne upravila prognózu ekonomického vývoja na roky 2016, 2017 a 2018.
  • Prezident ECB Mario Draghi opätovne vyzval na štrukturálne reformy.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili štvrtkové obchodovanie v stratách po tom, ako ECB nerozšírila na svojom zasadaní menové stimuly, pričom jej šéf Mario Draghi povedal, že v súčasnosti to nie je potrebné. Wall Street z rovnakého dôvodu strácala, keď jej nepomohol ani odraz cien ropy.

Dlhopisové trhy

Napriek averzii voči riziku rástli výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov, keď ECB na svojom zasadnutí ďalej neuvoľnila menovú politiku a ani o tom vôbec nediskutovala. Celý prejav prezidenta ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii neznel až tak jasne holubičo ako čakala podstatná časť trhu.

Komoditné trhy

Zlato po rozhodnutí ECB nezmeniť status quo menovej politiky v prvom momente rástlo, no neskôr svoje zisky vymazalo a kleslo výraznejšie pod 1 350 dolárov, keď sa takýto postoj centrálnej banky vo všeobecnosti očakával. Ceny ropy však rástli o zhruba štyri percentá a Brent atakoval hladinu 50 dolárov, keď pravidelné štatistiky zásob z USA ukázali na ich najvyšší týždenný pokles od januára 1999 aj v dôsledku tropickej búrky Hermine.

Devízové trhy

Euro sa posilnilo voči doláru po rozhodnutí ECB ďalej neuvoľniť menové podmienky až nad 113 dolárových centov, no svoje zisky neudržalo. Obchodníci totiž vyberali zisky so stávok na rast eura, keď sa scenár, že ECB v septembri nič neurobí široko očakával. Kurz eurodolára tak zatváral len tesne nad 112,5 dolárového centu.

Dôležité správy z ekonomiky

ECB na svojom zasadnutí nezmenila nastavenie menovej politiky, keď ponechala bezo zmeny všetky tri sadzby, teda jednodňovú depozitnú na –0,4 percentách, hlavnú repo sadzbu na 0,0 percentách a jednodňovú refinančnú na 0,25 percentách. Súčasne neurobila žiadne ďalšie zmeny ohľadne programu nákupu aktív, kde bude pokračovať v nákupoch 80 miliárd euro mesačne minimálne do marca 2017 a ak to bude potrebné aj dlhšie, kým sa inflačný vývoj nebude v súlade s cieľom ECB (do dvoch percent). Zároveň uistila, že sadzby budú na dnešných alebo nižších úrovniach po dlhšiu dobu ďaleko za horizontom ukončenia kvantitatívneho uvoľnenia.

Aktualizovaná ekonomická prognóza ECB sa príliš nelíšila od júnovej, išlo doslova len o kozmetické úpravy zvýšenia odhadu rastu na 1,7 percenta v tomto roku (pôvodne 1,6 percenta) a zníženia na roky 2017 a 2018 o jednu desatinu na 1,6 percenta. Predikovaná inflácia ostala nezmennená na 0,2 percentách v tomto roku pri 1,2 percente v budúcom roku (pôvodne 1,3 percenta) a rovnakom tempe rastu cien v roku 2018. Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí banky povedal, že ekonomika je relatívne odolná voči šokom, hoci existujú stále riziká rastu smerom nadol.

Povedal, že v súčasnosti nie sú potrebné žiadne ďalšie stimuly a ani o tom ECB nediskutovala, pričom to isté platí o helikoptérových peniazoch a možnosti nákupu akcií.Draghi po niekoľký krát vyzval na robenie štrukturálnych reforiem a pomoci fiškálnej politiky k zlepšeniu infraštruktúry.

Export Číny denominovaný v amerických dolároch medziročne v auguste klesol o 2,8 percenta čo je o 1,2 percenta menší pokles ako konsenzus. Export tak spomalil 4,4 percentného poklesu predchádzajúceho mesiaca. Import vzrástol 1,5 percenta oproti očakávaniu poklesu 5,4 percent, po prepade z minulého mesiaca o 12,5 percenta. Prebytok obchodnej bilancie Číny v dolárovom vyjadrení v auguste poklesol z 52,31 na 52,05 miliárd. Zverejnené dáta indikujú možné obnovenie dopytu po komoditách a spolu s lepšími než očakávaným Indexom nákupných manažérov zo začiatku týždňa aj zlepšujúci sa podnikateľský sentiment.
Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 3. septembrom s počtom 259 tisíc boli o 6 tisíc nižšie ako konsenzus. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 27. augustom s 2144 tisíc boli nižšie o 7 tisíc žiadateľov. Ako sa však trh práce blíži k plnej zamestnanosti, stráca sa miesto pre pokles žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Lepšie než očakávané dáta do septembrového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) by mohli prispieť k rastu pravdepodobnosti zvyšovania úrokových sadzieb.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhu sa bude dnes sústreďovať najmä na vystúpenia centrálnych bankárov Fedu Roberta Kaplana a Erica Rosengrena.

Zaujalo nás

Well Fargo s pokutou za nevyžiadané účty

Najväčšia americká banka podľa trhovej kapitalizácie Wells Fargo dostala pokutu vo výške 185 miliónov amerických dolárov. Údajne nútila zákazníkov, aby si otvorili niekoľko spoplatnených účtov, ktoré si nevyžiadali. Banka podľa žaloby mala otvoriť dva milióny účtov, ktoré nemuseli byť autorizované. Banka v tomto prípade prepustila 5300 zamestnancov pre nekalé obchodné praktiky. Okrem pokuty kompenzuje straty spôsobené zákazníkom na poplatkoch.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *