Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Rast cien na Slovensku spomalil aj v júli

Štatistický úrad SR minulý týždeň zverejnil údaje o cenovom vývoji na Slovensku za mesiac júl. Ceny tovarov a služieb vzrástli podľa národnej metodiky CPI o medziročných 1,5% a podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien (HICP) zdraželi v júli tovary a služby o 1,6 %. Cenový vývoj tak zotrval v trende, ktorý je neprehliadnuteľný už od konca minulého roka 2012.

Cenový rast na Slovensku postupne spomaľuje a v súčasnosti je rast cien na Slovensku polovičný ako v závere roka 2012. Medzimesačne, teda oproti júnu 2013, prišlo podľa oboch metodík k poklesu cien tovarov a služieb o – 0,1 %. Medzimesačný pokles cien tovarov a služieb bol pritom u nás zaznamenaný po prvýkrát v tomto roku. inflacia-jul 

Aj v júli 2013 sme si oproti júlu 2012 priplácali najmä za vzdelávanie, ktoré zdraželo o 7,0 %. Rozprávkové „stolček, prestri sa“ v skutočnom živote neplatí a na potraviny vynakladáme až štvrtinu našich mesačných spotrebných výdavkov. V júli zaznamenali ceny potravín a nealkoholických nápojov medziročný nárast o 4,3 % podľa CPI resp. 4,1 % podľa HICP. O približne tri percentá viac sme si v medziročnom porovnaní priplatili aj za alkoholické nápoje a tabak. Nepatrné zlacnenie na úrovni pár desatín percenta bolo v júli zaznamenané pri rozličných tovaroch a službách a v doprave.

Oproti júnu 2013, teda medzimesačne, bol najvýraznejší cenový výkyv smerom nahor evidovaný v prípade rekreácie a kultúry a to o 0,5 %. Naopak, lacnejšie ako v júni sme sa mohli obliecť a obuť, nakoľko ceny odevov a obuvi medzimesačne poklesli o – 0,9 %. Lacnejšie ako v júni, a to o – 0,6 %, ale boli vďaka sezónnemu poklesu cien zeleniny aj potraviny. V nasledujúcich mesiacoch očakávame na Slovensku podobný cenový vývoj ako v tých predošlých. Hoci s blížiacim sa záverom roka môžu ceny začať rásť o niečo rýchlejšie, medziročné tempo cenového rastu by malo zotrvať pod hladinou dvoch percent.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *