Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Rast cien sa vo februári ďalej spomaľoval

Makroekonomika 13.03.2013 | 10:46 0 Komentárov

Spotrebiteľské ceny (podľa údajov Štatistického úradu SR) ostali vo februári nezmenené, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka boli vyššie o 2,2% (v januári o 2,4%).

Ako informuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, slabý spotrebiteľský dopyt ani vo februári nevytváral tlak na rast cien. Dopytová inflácia (meraná indexom cien trhových služieb a obchodovateľných tovarov – prepočet UniCredit Bank) sa vo februári opäť mierne spomalila (z 2,1% na 2,0% medziročne). Medziročný rast regulovaných cien ostal vo februári nezmenný, t.j. 0,7%, postupne však vyprcháva aj efekt zvýšenia spotrebnej dane na cigarety v úvode minulého roka.

K spomaleniu medziročného rastu cien prispeli vo februári aj ceny pohonných hmôt, ktoré medzimesačne poklesli o –0,2%. Mierne nižšie boli aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a zaznamenali tak prvý medziročný pokles od novembra 2009. Medzimesačný pokles cien pohonných látok vo februári je trocha prekvapivý, keďže ceny ropy na svetových trhoch v eurovom vyjadrení rástli druhý mesiac v rade (vo februári cena ropy Brent v eurovom vyjadrení o 2,2% medzimesačne). Pokles cien pohonných látok tak vo februári na Slovensku išiel na úkor marží výrobcov/predajcov.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov vo februári medzimesačne klesli o –0,1%, po zohľadnení tradičných sezónnych faktorov až o –0,3% (prepočet UniCredit Bank). Dynamika medziročného rastu cien potravín sa tak zmiernila z 5,9% na 5,6%. Sezónne očistené ceny potravín pritom medzimesačne klesali po prvý krát od apríla 2012. Medzimesačný pokles zaznamenali vo februári ako spracované, tak aj nespracované potraviny. Medziročný rast cien potravín by už mohol byť blízko svojich maxím, v nasledujúcich mesiacoch by sa mohol pohybovať na úrovniach blízko 5–6% (v marci by sa dynamika ich medziročného rastu mala ešte mierne spomaliť v dôsledku vyššej porovnávacej bázy, následne v apríli a máji môžeme zaznamenať ešte mierne zrýchlenie). Od júna už očakávame postupné spomaľovanie dynamiky medziročného rastu cien potravín.

Výhľad: Medziročná inflácia by sa mala aj v nasledujúcich mesiacoch pohybovať na úrovniach pod 2,5%. Infláciu budú ťahať nahor najmä ceny potravín, naopak stále nízky spotrebiteľský dopyt by nemal vytvárať priestor pre zrýchlenie dopytovej inflácie.

Zdroj: Ľubomír Koršňák – hlavný ekonóm UniCredit Bank na základe údajov ŠÚ SR. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *