Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Rast cien v eurozóne prudko zrýchlil na 1,1 percenta

Makroekonomika 05.01.2017 | 15:13 0 Komentárov

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v decembri z novembrových 0,6 percenta takmer zdvojnásobilo na 1,1 percenta. Inflácia sa tak dostala na najvyššiu úroveň za viac ako tri roky. 

Infláciu podporili najmä vyššie ceny energií. Vyplýva to z prvého rýchleho odhadu, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Decembrový rast spotrebiteľských cien mierne prekonal očakávania analytikov, ktoré sa hýbali okolo jedného percenta. Predtým inflácia dosiahla úrovne 1,1 percenta v septembri 2013.

Inflačný cieľ Európskej centrálnej banky je dostať na infláciu tesne pod dve percentá. Banka sa snaží infláciu aj hospodársky rast v eurozóne podporovať rekordne nízkymi úrokovými sadzbami a rozsiahlymi nákupmi dlhopisov.

Ceny energií sa v decembri medziročne zvýšili o 2,5 percenta po novembrovom poklese o 1,1 percenta. Producenti ropy sa totiž dohodli na obmedzení ťažby, čo viedlo k výraznému nárastu cien.

K nárastu inflácie v eurozóne prispeli tiež ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré stúpli o 1,2 percenta. Bez zahrnutia energií, potravín, alkoholu a tabaku by dosiahla decembrová inflácia iba 0,9 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial