Sobota 22. septembra. Meniny má Móric

Rast HDP sa už tri roky spomaľuje

Makroekonomika 12.10.2017 | 10:39 0 Komentárov

Rast HDP Slovenska sa v posledných rokoch spomaľuje. Kým v roku 2015 bol na úrovni 3,8 percenta, minulý rok 3,3 percenta, tento rok by to mali byť podľa odhadov rovné tri percentá. K zrýchleniu by však malo dôjsť už na budúci rok.

Podľa analýz spoločnosti Euler Hermes sa pod spomalenie rastu vlani podpísal najmä fakt, že fixné investície medziročne padli o 9,3 percenta, ako výsledok redukcií pri čerpaní eurofondov.

V prvom polroku tohto roka sa export Slovenska zvýšil o 4,4 percenta a prevýšil tak import o 4,1 percenta. Dôsledkom toho je, že čistý vývoz sa dostal na úroveň +0,5 percentuálneho bodu.

Ministerstvo financií SR pre budúci roka počíta s rastom 4,8 percenta. Pod toto vysoké zrýchlenie by sa mal podpísať najmä rozbeh produkcie v štvrtej slovenskej automobilke Jaguar Land Rover.

Experti spoločnosti Euler Hermes medzi silné stránky našej krajiny radia nízke systémové politické riziko, dobré medzinárodné vzťahy; v rámci toho členstvo v EÚ, a eurozóne, ktoré zabezpečuje nízke riziko z transferu a konvertibility, tiež solídny bankový sektor, silné podnikateľské prostredie ako celok, veľmi atraktívne pre zahraničných investorov.

Naproti tomu, za slabé stránky našej ekonomiky považujú vysokú závislosť hospodárstva od automobilového sektora a vývozu, tiež veľkú nerovnosť v príjmoch obyvateľstva a vysokú úroveň nezamestnanosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *