Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Rast HDP sa zrýchľuje, no len veľmi pomaly

Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa tento rok zrýchľuje. Rast je však stále krehký. V treťom kvartály bol prírastok 0,9 percenta. Zo spomalenia koncom vlaňajška na 0,4, sa rast zrýchľoval na 0.5 percenta v prvom, 0,8 percenta druhom a o jednu desatinu viac v treťom kvartály. Napriek tomu ide stále o slabé tempo rastu, ktoré za vlaňajšími úrovňami zaostáva. 

Vyplynulo to z rýchleho odhadu HDP, ktorý dnes, vo štvrtok 14. novembra, zverejnil Štatistický úrad SR.

Nakoľko ide o rýchly odhad HDP, jeho podrobnejšia štruktúra nie je známa a dozvieme sa ju až začiatkom decembra. „Predpokladáme ale, že pod rast nášho HDP sa opäť podpísal predovšetkým zahraničný dopyt. Myslíme si to na základe údajov o rastúcej priemyselnej produkcii ako aj na základe dosiahnutého prebytku zahraničného obchodu,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Dodáva, že v prípade spotreby domácností je v odhade opatrnejšia a očakáva skôr stagnáciu. Odvoláva sa na to, že obchodníci si počas tretieho kvartálu neudržali rast svojich tržieb a počas augusta a septembra došlo k medziročnému poklesu. Dôvody opatreného správania spotrebiteľa pri nákupoch v obchodoch vidíme v pretrvávajúcej pomerne vysokej miere nezamestnanosti v krajine.  

Slovensko je malá, otvorená, proexportne orientovaná ekonomika. Je teda veľmi závislá od dopytu našich zahraničných obchodných partnerov. Predpokladáme, že počet krajín v recesii sa podľa odhadu ich rastu počas tohto obdobia o niečo znížil, prípadne, že prišlo k zmierneniu medziročného prepadu HDP v prípade krajín, ktoré sa s recesiou pasujú už dlhší čas. 

Určitého zlepšenia v slovenskej ekonomike by sme sa mali dočkať aj v roku 2014. Obávame sa ale, že rastu HDP sa nepodarí presiahnuť úroveň 3 % a tak dosiahnutý rast nebude naďalej postačovať na tvorbu nových pracovných miest.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial