Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Rast HDP v treťom kvartáli v súlade s očakávaniami

V treťom štvrťroku HDP medziročne prepadol o 4,9%. Žiaľ, štatistický úrad zverejní revíziu historických údajov až v pondelok, takže úplne presné výpočty nie sú k dispozícii.

Štruktúra rastu bude zverejnená až o mesiac, ale predpokladáme, že najmä domáci dopyt ( spotreba domácností a investície ) sú momentálne najslabším článkom ekonomiky. Prudšie zníženie zamestnanosti o 3,7% naznačuje, že aj údaje ŠÚSR budú s oneskorením viac kopírovať nevábne mesačné údaje nezamestnanosti UPSVARu. Medziročný prepad produktivity práce (HDP na zamestnanca) sa tak zmieril z -4,1% YoY na -1,2%YoY.

Podľa prepočtu UniCredit Bank (očistenie o cigaretové predzásobenie) medzištvrťročne slovenské HDP stúplo podobne ako v 2Q09 o 1,3% ( Nemecko stúplo o 0,7%, Francúzsko len o 0,3%, eurozóna 0,4% ). V súčasnosti je ekonomika 6% pod svojím predkrízovým vrcholom. Index sentimentu v nemeckom priemysle naznačuje, že zotavovanie slovenského priemyslu by malo pokračovať aj v 1Q10. Dynamika zotavenia by sa mohla zmierňovať v 2Q10, ale stále bude kladná. Dôvod zlepšovania v 2H10 zatiaľ nie je presvedčivý a vtedy by mohlo prísť opätovne k spomaleniu (scenár „W“, viď graf).

Za prvé 1-3Q09 klesol HDP o 5,4% (vs. celoročný odhad UCB 5,4%). Celoročný pokles možno bude miernejší (napr.5,0%). Dôležitejší je pohľad na 2010. Náš odhad 2,1% v sebe nazhŕňa všetky tri PPP projekty, ktoré môžu značne naštartovať stavebníctvo (schválenie D1 a D1 tunela ešte nebolo uskutočnené, ale vzhľadom na blížiace voľby by mohlo byť urýchlené). Ak by navyše zlepšovanie priemyslu pokračovalo aj v 1H10 ako naznačuje nemecké IFO a ZEW, predpokladáme, že rast pre budúci rok by mohol byť mierne vyšší (2010 benefituje z veľmi nízkej bázy roku 2009, tj, nie je taký problém „rásť z dna hore“). Rast by mohol byť skôr 2,6% aj napriek slabému 2H10 namiesto 2,1%.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *