Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Rast nemeckej ekonomiky by mal i tento rok pokračovať

V poslednom kvartáli minulého roka rástol náš najväčší obchodný partner o prekvapujúcich 0,7 % medzikvartálne. Za celý rok 2014 je výsledok rastu nemeckej ekonomiky 1,6  percenta. Raiffeisen Research predpokladá, že takýto výsledok by sme mohli uvidieť aj v tomto roku. Prečo by sa aj v roku 2015 mal v tejto krajine na jej pomery slušný rast ekonomiky zopakovať?

Ako prvé sa pozrime na predstihové indikátory, ktoré predpovedajú Nemecku svetlejšiu budúcnosť kontinuálne od novembra. Podobný obrázok nám poskytuje tak indikátor Ifo ako aj ďalší veľmi významný predstihový indikátor PMI. Významné zlepšenie sme videli špeciálne v sektore služieb. Dokonca tvrdé údaje z ekonomiky už naznačujú solídny ekonomický rast v prvom kvartáli 2015.

Nárast objednávok v priemysle sľubuje slušný rast priemyslu. Avšak nielen krátkodobá, ale aj strednodobá perspektíva poskytuje slušný výhľad. Nemecká ekonomiky zostáva naďalej vysoko exportne orientovaná. Aj napriek tomu, že posledné dva roky bol čistý príspevok exportu na raste HDP takmer nulový, veríme, že globálny ekonomický rast vedený USA a podporený nízkymi cenami ropy, prinesie Nemecku vyšší rast exportu. 

Naše očakávanie silnejších exportov by sa malo premietnuť aj do vyšších investícií. Rovnako pozitívnejšie vyzerajú vyhliadky v stavebníctve. To by malo byť ťahané najmä rezidenčnou výstavbou , ktorá bude podporená nízkymi úrokovými sadzbami a dopytom po novom bývaní. V neposlednom rade budú silným stimulom verejné investície, ktoré už vláda vopred oznámila. Najmä investície na údržbu sú nevyhnutne potrebné, keďže vzhľadom na dodržiavanie rozpočtovej disciplíny boli v posledných rokoch utlmené.

Obzvlášť dobré sú vyhliadky súkromnej spotreby. V minulom roku vzrástla zamestnanosť o 0,9 percenta na 42,7 mil., čo je najviac od doby ako sa tento ukazovateľ začal sledovať. Podobný nárast sa očakáva aj v tomto roku. Navyše, kolektívne vyjednávanie a zavedenie celonárodnej minimálnej mzdy by malo zabezpečiť podobný rast miezd ako v minulom roku čiže okolo troch percent.

Vďaka nízkej inflácii by reálna spotreba mohla rásť o 1,7 percenta medziročne. Na prvý pohľad to nemusí vyzerať veľa, avšak bol by to dvojnásobok priemeru posledných 10 rokov. Pri tak optimistických očakávaniach rastu jednotlivých častí nemeckej ekonomiky sa môže zdať rast HDP 1,6 % na rok 2015 mierne pesimistický.

Na jednej strane očakávame pokles zásob, čo pochopiteľne zníži rast. Na strane druhej treba povedať, že vnímame pozitívne riziká pre túto prognózu a rast HDP môže byť pokojne o niečo vyšší. Aj napriek pozitívnym vyhliadkam pre celú ekonomiku a špeciálne pre domácu spotrebu je prognóza pre vývoj spotrebiteľských cien v tomto roku blízka nule. Príčinou sú samozrejme ceny ropy, potravín ale prekvapil aj veľmi tlmený rast cien služieb (kultúra, voľný čas, zdravotníctvo).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *