Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Rast slovenskej ekonomiky potvrdený na 3%

Makroekonomika 14.12.2016 | 10:20 0 Komentárov

Slovenská ekonomika v 3. kvartáli tohto roka spomalila a zaznamenala medziročný rast na úrovni 3,0 %. Štatistický úrad SR tým potvrdil svoj predchádzajúci rýchly odhad rastu HDP

Za pomalším rastom slovenskej ekonomiky v 3. tohtoročnom štvrťroku stojí predovšetkým pokles na strane investícií, a to nielen verejných, ale negatívne prekvapenie si pre nás prichystali aj súkromné investície. Medziročne investície v treťom kvartáli poklesli o – 17 percent. Pokles verejných investícií bol viac menej očakávaný, nakoľko rok 2015 bol typický veľmi silnou investičnou aktivitou v súvislosti s dočerpávaním eurofondov kvôli končiacemu sa programovému obdobiu.

V tomto roku tak dochádza k očakávanej korekcii na strane verejných investícií. Spomalenie investičnej aktivity sa v 3. kvartáli ale prejavilo aj v oblasti súkromných investícií. Dôvodom je to, že ani súkromní investori nedokázali vykompenzovať výpadok peňazí z eurofondov zo svojich vlastných zdrojov, z reinvestovaných ziskov alebo z bankových úverov.

Export našich produktov do zahraničia v 3. štvrťroku neprispel k medzikvartálnemu rastu slovenskej ekonomiky. V porovnaní s 2. tohtoročným kvartálom totiž poklesol o – 1,7 percenta, a to predovšetkým kvôli poklesu vývozu v automobilkách. Medziročne však export vzrástol o 4,5 percenta, čo znamená, že z hľadiska medziročného porovnania zahraničný dopyt prispel k rastu nášho HDP.

Motorom rastu nášho HDP bola v 3. kvartáli spotreba domácností, ktorá si udržala pomerne výrazné tempo rastu. Za rastom spotreby stojí hlavne zlepšujúca sa situácia na trhu práce, klesajúca nezamestnanosť a rastúce mzdy

vyvoj-hdpAnalytický tím Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *