Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Rast slovenskej ekonomiky sa koncom roka mierne zrýchlil

Rast slovenskej ekonomiky koncom roka akceleroval. HDP vzrástlo o 3,1 percenta. Celoročný rast dosiahol 3,3 percenta. 

Ekonomike eurozóny sa v druhej polovici predošlého roka darilo o čosi lepšie ako sa očakávalo. V treťom aj štvrtom štvrťroku postupne medzikvartálny, sezónne očistený rast stúpal, zakaždým o desatinku, až na 0,5% k/k. Dôvera podnikov sa medzitým zlepšovala, čo potvrdil aj začiatok aktuálneho roka 2017. Solídny rast eurozóny sa tak zrejme udrží aj na začiatku 2017. Naši kolegovia kvôli silnejšiemu prelomu rokov revidovali nahor celoročný rast eurozóny na 1,7% r/r, očakávajú, že ekonomika v 2017 nebude spomaľovať.

Náš región ale po minuloročnom boome prechádza korekciou investícii…

Náš región strednej Európy ale nesie spoločnú črtu, a tou je naopak spomalenie rastu v druhej polovici vlaňajška, kvôli vysokej porovnávacej báze spred roka. Okolité ekonomiky sa nemôžu spoliehať na takú podporu investícii ako pred rokom, keď vrcholilo čerpanie eurofondov pred koncom predošlého programovacieho obdobia. Investície naopak prechádzajú korekciou. V susednom Česku spomalil rast v 4Q na 1,7% r/r oproti 1,9% v 3Q. Pred rokom pritom česká ekonomika rástla nad úrovňou 4% r/r.

Slovensko rástlo o 3,3 percenta

Na Slovensku je ale korekcia o čosi miernejšia než v susednom Česku. Ekonomika dokonca v 4Q16 na medzikvartálnej báze ešte akcelerovala, z 0,7% na 0,8%, čo je zároveň o desatinu silnejší rast ako priemer 1–3Q. Medziročný rast tak o  stúpol na 3,1% v 4Q16, oproti 3,0% v 3Q16. Táto desatinka je síce malým, ale pozitívnym prekvapením. V zásade sa ale nič na celkovom obraze nemení. 4

Celoročný rast naplnil naše odhady na úrovni 3,3%. Slovenská ekonomika v 2H16 očakávane v 2H citeľne spomalila k trom percentám, oproti viac ako 4%-nemu rastu na konci 2015. Detaily rastu budú zverejnené 7. marca.

Reálny rast HDP

Zobrazování obrázku image005.pngAndrej Arady – makroekonóm VÚB banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *