Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Rast slovenskej ekonomiky sa v druhom kvartáli zrýchlil

Makroekonomika 12.08.2016 | 10:15 0 Komentárov

Podľa predbežného odhadu Štatistického úradu zrýchlil  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roka na 3,7 % medziročne. Prekonal tak naše aj trhové očakávania, ktoré počítali s miernejším rastom. 

Medziročný rast dosiahol rovnakú úroveň ako v treťom kvartáli minulého roka a prevýšil hodnotu z 2Q15 (3,4 % r/r).

V porovnaní s prvým štvrťrokom 2016 sa po sezónnom očistení HDP zvýšil o 0,9 %, čo je mierne rýchlejší nárast ako v kvartáli predtým (0,8 % q/q).

Doteraz známe údaje za druhý kvartál 2016 boli prevažne pozitívne, pokračovalo zlepšenie na trhu práce a oproti začiatku roka sa zlepšil vývoj maloobchodných tržieb, priemyselnej produkcie či zahraničného obchodu. Na druhej strane, vývoj stavebníctva bol menej priaznivý. Istá korekcia rastu sa však očakávala v súvislosti s návratom  čerpania EÚ fondov na nižšie úrovne v porovnaní s vlaňajškom, kedy investície,  najmä verejné, rástli dynamickým tempom.

Zamestnanosť v 2Q16 sa oproti vlaňajšku zvýšila o 2,3 %, čo bolo v súlade s našim očakávaním. Predstavuje to mierne zrýchlenie oproti medziročnému rastu o 2,2 % v predchádzajúcom kvartáli. Sezónne očistený medzikvartálny rast zamestnanosti bol na úrovni 0,6 % v druhom štvrťroku tohto roka.

Podrobná štruktúra HDP bude zverejnená v septembri. Očakávame, že aj naďalej zostal hlavným motorom rastu domáci dopyt, hlavne spotreba domácností, ktorej napomáha priaznivý vývoj na trhu práce. Avšak pozitívne správy zo zahraničného obchodu naznačujú aj pozitívny príspevok čistých exportov k rastu HDP.

Zatiaľ známe správy z rastu ekonomík EÚ za druhý  štvrťrok roka 2016 sú prevažne pozitívne. Podľa rýchleho odhadu sa HDP eurozóny v druhom štvrťroku tohto roka medzikvartálne zvýšilo o 0,3 % a medziročný rast eurozóny dosiahol tempo 1,6 %. Obavy ohľadom situácie v eurozóne sa zatiaľ ukázali ako neopodstatnené v prvej polovici tohto roka.

Dobrý druhý kvartál zaznamenal aj náš hlavný obchodný partner, Nemecko. Rast nemeckého HDP dosiahol v 2Q16  medzikvartálne tempo 0,4 % a v medziročnom porovnaní vzrástol o 1,8 % (sezónne očistené).

Keďže hlasovanie za Brexit sa konalo až na konci júna, na dátach za 2Q16 sa ešte nemal ako prejaviť. V druhom polroku tohto roka však môže do istej miery britské rozhodnutie ovplyvniť ekonomický sentiment a zároveň aj hospodársky rast v eurozóne. Tento vplyv by ale mal byť limitovaný, keďže ešte nebol stanovený presný dátum odchodu Veľkej Británie z EÚ (až po vyhlásení Článku 50 Lisabonskej zmluvy začne plynúť 2-ročná lehota na rokovania).

VB by si chcela udržať prístup na jednotný trh EÚ, avšak momentálne sú rozpory skôr v pohľade na voľný pohyb osôb, ktorému by sa VB chcela vyhnúť ale ktorý patrí k základným pilierom jednotného trhu EÚ.

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *