Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Rast záujmu o úvery na bývanie podporuje viacero faktorov

Úvery na bývanie sú stále v centre pozornosti domácností. Ich dynamický rast je podporený viacerými faktormi – predovšetkým zlepšením situácie na trhu práce, keď miera nezamestnanosti postupne klesá na niekoľkoročné minimá. Stále viac Slovákov si preto môže reálne vyberať z ponuky realitných kancelárií a riešiť svoju bytovú otázku.

Nie sú to však len vyššie mzdy viac práce, ale aj lepšia cenová dostupnosť bývania, priaznivé výsledky spotrebiteľskej dôvery a v neposlednom rade pokles úrokových sadzieb na nové historické minimá.

Úrokové sadzby sú na historických minimách

Počas leta dosiahli rekordne nízke hodnoty prakticky všetky fixácie. Najnižšie spomedzi všetkých boli medzi domácnosťami stále najobľúbenejšie fixácie medzi 1 až 5 rokmi. Mierny rast počas júla nemusí znamenať štart rýchleho rastu, keďže jesenná sezóna ich môže opäť stlačiť nižšie. S predlžujúcou sa dobou aplikovania rekordne uvoľnenej menovej politiky ECB sa začal postupne meniť aj záujem o dlhšie fixácie tak na strane ponuky ako aj dopytu. Rozšírenejšie začínajú byť fixácie na dlhšie obdobie – napríklad aj 10 rokov a pozorujeme aj ich pokles na historické minimá.

Aj porovnanie s ostatnými krajinami vyzerá zaujímavo. U našincov preferované fixácie (1–5 rokov) boli v júli rovnaké ako na neporovnateľne väčšom talianskom trhu alebo dokonca nižšie ako v bonitnejšom Holandsku.

Hypotetická úvaha: Slovák s priemernou mzdou by musel pracovať na jednoizbový byt 54 mesiacov, ak by nemal žiadne iné výdavky

Taktiež sa zlepšila cenová dostupnosť bývania. Na jednoizbový byt musí Slovák s priemernou hrubou mzdou pracovať 54 mesiacov. Na trojizbový byt pracuje priemerný obyvateľ pracovať 102 mesiacov. Obe hodnoty sú stále v blízkosti historických miním. Za priemernú hrubú nominálnu mzdu si môžeme kúpiť 0,72 metra štvorcového.

Ceny nehnuteľností

Rekordne nízke úroky zatiaľ nespôsobili štart závratného rastu cien nehnuteľností. Napríklad v druhom štvrťroku priemerné ceny nehnuteľností klesli o 5 eur za meter štvorcový. Prišlo k tomu po štyroch kvartáloch mierneho rastu. Situácia však môže byť rozdielna v rôznych regiónoch a rôznych segmentoch. Napríklad ceny jednoizbových bytov sú v porovnaní so situáciou spred roka a pol vyššie o 4,8%.

Všeobecne sa však zatiaľ nedá hovoriť o štarte rastu novej realitnej bubliny. Situácia je samozrejme rozdielna aj z pohľadu dostupnosti bývania, keď cenovo najmenej dostupné sú byty v Bratislavskom kraji a naopak najdostupnejšie v Trenčianskom a Nitrianskom kraji.

Marek Gabriš – analytik ČSOB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial