Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Rastie objem úverov i bankových vkladov

Banky 11.02.2016 | 10:35 0 Komentárov

Domácnosti boli ku koncu roka dlžné bankám o 1,1 viac ako pred rokom. Prispel k tomu najmä rast úverov na spotrebu. Úvery použité na nákup nehnuteľností dosahujú stabilný nárast – o jedno percento.  „Rast je podporovaný nízkymi nominálnymi úrokovými sadzbami,“ uvádzajú analytici národnej banky.

Rastú i bankové vklady domácností aj podnikov. Vklady súkromného sektora medzimesačne vzrástli o 0,6 percenta. Medziročne sa rast zrýchlil o 0,5 percentuálneho bodu (p.b.). „Mohlo by to naznačovať nárast súkromnej spotreby v poslednom štvrťroku, keďže tržby v maloobchode a predaje áut sa zvýšili,“ uviedli analytici NBS s tým, že vklady podnikov mohli pochádzať tiež z exportu.

Nárast vkladov zaznamenali banky aj zo strany domácností. „Vklady boli v decembri podporené rastom reálnych miezd, keď sa prehĺbil pokles cien,“ uviedli analytici NBS.

Z pohľadu firemný úveroch môžem pozorovať trend, keď podniky preklápajú svoje krátkodobé pôžičky v prospech dlhodobých úverov. Stav krátkodobých úverov sa znížil medzimesačne o 5,8 percenta. Tento pokles bol kompenzovaný rastom dlhodobých úverov. „Z toho vyplýva, že firmy pravdepodobne využívajú priaznivú situáciu a uvoľňovanie úverových štandardov a snažia sa získať dlhodobejšie zdroje pri výhodných podmienkach,“ vysvetľujú analytici NBS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial