Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Rastovými lídrami SVE: Turecko, Rusko a Slovensko

Predpokladaný rast HDP krajín strednej a východnej Európy na úrovni 3,1% dáva regiónu lepšie vyhliadky ako západnej Európe (rast eurozóny je odhadovaný na 1%). Podľa analytikov UniCredit je oživenie dvojrýchlostné, keďže niektoré krajiny rastú rýchlejšie a niektoré zaostávajú. Firemný sektor rastie rýchlejšie ako retailový.

Krajiny v strednej a východnej Európe (SVE) obstáli doteraz vo finančnej kríze celkom dobre, čo dokazuje, že rozšírené obavy a skepticizmus, ktoré prevládali pred rokom boli nadsadené. Oživenie sa už blíži a ekonómovia UniCredit zvýšili svoje prognózy na rast HDP 2010 pre tento región z 2,8 % na  3,1 %. V dobrých pozíciách sú Turecko (5,6 %), Rusko (3,4 %) a Slovensko (3,5 %), kým iné krajiny sa ťažšie dostávajú z recesie, ako Chorvátsko (-1,5 %) alebo Bulharsko (-1,0). Inými slovami, oživenie v regióne prebieha naďalej dvojrýchlostne. Hlavné riziká pochádzajú z Eurozóny, ktorá zažívala obnovu s napätím na finančných trhoch spôsobeným obavami o štátny dlh.

Kým rozdiely vo výkone krajín budú pravdepodobne pokračovať aj v ďalších mesiacoch, niekoľko rastových ukazovateľov týkajúcich sa priemyselnej výroby a exportu potvrdzujú, že oživenie ostáva na správnej ceste. Najmä Rusko a Estónsko za posledné tri mesiace zrýchlili a ukázali svoj pevný potenciál. So stále rastúcim dopytom z Ázie, ako aj Západnej Európy, je export kľúčovým zdrojom rastu v regióne. Ťažia z toho najmä tie krajiny, ktoré sú najviac otvorené globálnemu obchodnému cyklu. Avšak, rozdiel medzi ukazovateľmi istoty a reálnymi výrobnými údajmi sa mierne zvýšil.

V dôsledku úsporných balíkov zavedených v rámci odpovede na fiškálne problémy a stále vysokú nezamestnanosť, súkromná spotreba ostáva naďalej nízka a z tohto hľadiska sa v ďalšom štvrťroku neočakáva žiadna zmena. Naopak, dynamika úverov je veľmi mierna a rast miezd je pomalší ako v období pred krízou, čo ešte viac prispieva k slabému výkonu v retailovom sektore. Domáci dopyt bude preto naďalej zaostávať a export ostane hlavným motorom oživenia a rastúcej priemyselnej výroby.

Dobrou správou na domácej strane však je, že viacero krajín pripravuje rozsiahle programy na vývoj infraštruktúry. Aby sme uviedli niekoľko príkladov: Poľsko a Ukrajina sa pripravujú na EURO 2012, Kazachstan sa chystá modernizovať svoju infraštruktúru, Rusko sa pripravuje na Olympiádu 2014 v Soči a Srbsko má tak isto rozpracovaných niekoľko projektov. Tieto programy naznačujú zvýšenú úroveň stavebnej aktivity a pomáhajú zmierniť následky predchádzajúceho stavebného boomu. Celkovo, región SVE ostáva významným rastovým činiteľom s vysokým potenciálom, a pomaly ale vytrvalo získava istotu počas nepriaznivých dôsledkov krízy.

Zdroj: TS UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *