Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Rastu slovenských rodinných firiem bráni výška daní a odvodov

Dane Peter Apolen 07.10.2016 | 12:00 0 Komentárov

Rodinné podniky na Slovensku i v Európe si napriek zvyšujúcej sa konkurencii veria a vykazujú vysokú odolnosť voči výzvam, ktoré trh prináša. Podľa 5. vydania prieskumu Barometer rodinných podnikov v Európe, ktorý realizovali KPMG a EFB, považujú ich predstavitelia za kľúčové faktory pre kontinuálny rast talent svojich ľudí a inovácie.

Takmer tri štvrtiny (72 %) rodinných podnikov v Európe má pozitívny výhľad do budúcnosti. Na Slovensku vidia optimisticky svoju budúcnosť takmer dve tretiny opýtaných (63 %), čo je však najmenej za posledné tri roky a pokles o 7 % oproti roku 2015.  

Z výsledkov prieskumu KPMG však vyplýva, že na obavy nie je dôvod. Osem z desiatich rodinných podnikov na Slovensku zvýšilo alebo udržalo zamestnanosť v roku 2016 a plánuje počas nasledujúceho roku zvýšiť svoj obrat. Takmer polovica slovenských rodinných podnikov tiež plánuje nové investície. Najčastejšie budú smerovať do hlavného predmetu podnikania. V prípade externých investícií bude až 40 % smerovať do startupov.

Za hlavnú podnikateľskú prioritu na nadchádzajúce dva roky označilo až 48 % slovenských respondentov zlepšenie ziskovosti. Je to nárast o 8 % oproti roku 2015. Ziskovosť tak nabrala na dôležitosti a odsunula na druhé miesto zvýšenie obratu, ktoré je prioritou pre 39 % opýtaných. 

Uľahčiť cestu k rozvoju by podľa viac ako polovice zástupcov rodinných podnikov na Slovensku pomohlo zníženie odvodových sadzieb. Zaujímavým zistením je, že výšku daňového zaťaženia vníma ako prekážku rastu len 21 % európskych rodinných firiem, pričom u nás je to dvojnásobok (42 %).

“Rodinné podniky naďalej významne prispievajú k zamestnanosti a stabilite ekonomiky. Administratívna a daňovo-odvodová záťaž je však v mnohých prípadoch významným dôvodom, prečo tieto firmy nedosiahnu svoj potenciál,“ skonštatoval Rastislav Begán, Riaditeľ pre audit, KPMG na Slovensku.

Podľa prieskumu KPMG sú až v dvoch tretinách rodinných firiem v Európe aktívni v riadiacich pozíciách ľudia, ktorí nie sú členmi rodiny. Viac ako polovica slovenských respondentov pokladá nečlenov rodiny v riadiacich pozíciách za výhodu. Aktuálne sú však zastúpení iba v jednej tretine rodinných podnikov.

Rodinné firmy sú si tiež dobre vedomé, že zamestnávať správnych ľudí so správnymi zručnosťami je kľúčom k úspechu. Na vrchole európskeho rebríčku výziev sa spoločne s politickou nestabilitou umiestnil „boj o talenty“. Teda obava z toho, či dokážu prilákať do svojich radov a udržať si dostatok talentovaných a kvalifikovaných profesionálov.

Na Slovensku je tento faktor tiež v prvej trojici výziev, ktorým rodinné firmy čelia. Počet slovenských respondentov, ktorí uviedli „boj o talenty“ ako hlavnú výzvu svojho podnikania, vzrástol oproti minulému roku o 7 %. V súčasnosti trápi takmer tretinu opýtaných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *