Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Rating Británie spadol o dva stupne

Už aj posledná ratingová agentúra z trojky najväčších – Standard & Poor’s, znížila rating Veľkej Británie. Hodnotenie jej úverovej dôveryhodnosti kleslo o dva stupne z predchádzajúcej úrovne AAA na AA. 

Výhľad ratingu je navyše negatívny. Dôvodom je referendum, v ktorom britskí voliči hlasovali za odchod krajiny z únie.

„Výsledok je zásadnou udalosťou, ktorá povedie k menej predvídateľnému, stabilnému a efektívnemu politickému usporiadaniu vo Veľkej Británii,” uviedlo Standard & Poor’s.

V pondelok zhoršila hodnotenie krajiny aj agentúra Fitch. Dlhodobý úverový rating Veľkej Británii klesol o jeden stupeň z úrovne AA+ na AA. Výhľad je rovnako negatívny.

Ratingová agentúra Moody’s síce stupeň hodnotenia nezmenila, zostáva na úrovni Aa1, ale jeho výhľad zhoršila zo stabilného na negatívny.

Agentúry prihliadajú na vyšší nápor na verejné financie, ktorý nedôvera v krajinu vyvoláva, a zároveň aj na riziko, že krajinu opustia Škótsko a Severné Írsko, ktoré v referende hlasovali za zotrvanie. Výsledky referenda sa už odzrkadľujú na britskej libre, niektorých sektoroch, najmä na bankovom. To bude mať negatívny dopad i na hospodárenie krajiny a jej verejné financie. 

Jedna odpoveď na “Rating Británie spadol o dva stupne”

  1. píše:

    Spam bol zmazaný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *