Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Rating Turecka v reakcii na čistky klesol

Investície 25.07.2016 | 18:16 0 Komentárov

Chaos, ktorý vyvolal minulotýždňový pokus o vojenský prevrat, odrádza investorov. Viaceré medzinárodné finančné ústavy ohlásili svoje stiahnutie z krajiny. Ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila úverovú dôveryhodnosť Turecka zo stupňa BB+ na stupeň BB. 

S&P rozhodnutie odôvodnila politickými turbulenciami v krajine. Turecko sa tak posunulo ešte hlbšie do špekulatívneho pásma. Agentúra ďalej v poznámke uviedla, že úverovú dôveryhodnosť krajiny stále monitoruje, pričom naznačila ďalší pokles ratingu.

Banky ako Morgan Stanley, Société Générale, BNP Paribas alebo Citigroup už naznačili, že chcú opustiť krajinu. Aj niektoré investičné fondy oznámili, že znižujú svoju expozíciu voči Turecku. Nižší rating tak môže tento mohutný únik kapitálu ešte viac umocniť. 

Kríza v krajine je však viac politická, ako ekonomická. Potlačený pokus o puč spustili politické čistky voči nepohodlným osobám. V krajine je vyhlásený núdzový stav, takže vláda môže konať oveľa rýchlejšie a bez možnosti namietať. Odvoláva preto množstvo štátnych zamestnancov, ale i učiteľov, či novinárov. 

Napriek tomu nevidia všetci investori situáciu v krajine tragicky. Pre švajčiarsku UBS napríklad zostáva Turecko uprednostňovaným akciovým trhom. Oceňovanie tamojších akcií je totiž priaznivejšie v porovnaní s inými rozvíjajúcimi sa štátmi. Súčasný pokles ceny akcií v krajine tak môže znamenať príležitosť na budúce zhodnotenie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *