Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Ratingy padajú naďalej

Investície 14.06.2012 | 22:11 0 Komentárov

Európske trhy klesali aj druhý deň po sebe potom, ako boli Španielsku a Cypru znížené ratingy agentúrou Moody´s. Aktuálne má rating Španielska známku Baa3 a Cypru sa zhoršila známka zo stupňa Ba1 na Ba3. Výnosy z 10-ročných španielskych dlhopisov tak naďalej rástli a takmer prelomili katastrofu predpovedajúcu hranicu 7%, keď sa zastavili na úrovni 6.998%.

Avšak nielen južné krajiny Európy a ich banky majú problémy, včera Švajčiarska centrálna banka uviedla, že tamojšia Credit Suisse bude musieť v tomto roku navýšiť kapitál. Jej akcie (CFD) na to reagovali poklesom o –10% a dostali sa tak na minimá z roku 1992.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom prejave opäť odmietla akékoľvek unáhlené riešenia finančnej krízy v Európe, ako je napríklad spoločné zdieľanie celkového dlhu krajín eurozóny. Nové riešenia by mohli vzniknúť už budúci týždeň na stretnutí lídrov G 20, ktoré sa bude konať po zverejnení výsledkov gréckych parlamentných volieb. Práve ony môžu napovedať, či Grécko zostane, ale opustí eurozónu.

V súvislosti s prebiehajúcimi ME vo futbale sa opäť ozvali správy o tom, že anglický gigant Manchester United skúsi získať 500 mil. USD v primárnom úpise akcií. Jeden zo zdrojov dokonca uviedol, že IPO by mohlo byť otázkou niekoľkých dní. Iný športový stroj na peniaze, F1 Bernieho Ecclestona, svoje plánované IPO posúva smerom ku koncu tohto roka.

Akciové indexy v Európe uzavreli včerajší obchodný deň zmiešane: FTSE 100 –0.31%, CAC 40 +0.08% a DAX –0.23%. Široký index EuroStoxx 600 poklesol o –0.3% a uzavrel na úrovni 241.84 bodu.

V USA sa pripravuje budúco-týždňové zasadnutie FED-u a mnohí investori veria v ohlásenie ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania, keďže doterajšie stimuly sa zdajú byť minuté. Svedčí o tom aj zhoršujúca sa situácia na trhu práce, keď v tomto týždni pribudlo 386 tis. nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti verzus 378 tis. konsenzus. Viera v novú vlnu monetárnych stimulov však stačila na to, aby hlavné americké indexy ukončili obchodnú seansu v zelených číslach: Dow Jones +1.24%, S&P 500 +1.20% a Nasdaq +0.63%.

Zdroj: Ivor Lehoťan, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *