Pondelok 26. augusta. Meniny má Samuel

Reakcia na druhý Tapering bola jasne v prospech dolára

Štvrtkové obchodovanie nebolo o ničom inom, iba o doznievaní krokov Fedu. Keďže priamo po ohlásení 10 mld. taperu v stredu večer trhy zostali tam (po úvodnej volatilite) kde boli, prišiel na rad Londýn a situácia hneď bola iná. Obchodníci sa okamžite začali navážať do dlhých dolárových pozícií a dolár bol masívne bidovaný po celom devízovom trhu.

Dolárová sila pôsobila negatívne na komodity a tam sme videli silnejší výpredaj. Zlato zlomilo svoj silný support na 1250 USD a prepadlo až pod 1240 USD, no ku koncu seansy časť strát vymazalo. Striebro, podobne ako zlato, silno strácalo a testovalo support na 19tich dolároch. Dolár však dokázal udržať celé svoje zisky a voči euru sa priblížil znova k úrovni 1.35. Zelená bankovka výrazne silnela aj voči jenu. USDJPY sa zo stredajšieho 102.00 dostal o figúru vyššie. Tento pohyb je samozrejme driverom pre rast akcií a jenové carry tlačili indexy nahor. Akcie na Taper veľmi nereagovali, resp. klesali už pred ním a tak bola jenová slabosť veľmi vítaná. Americké, ale aj európske indexy dokázali vzrásť a hlavný index SPX sa dokonca dostal cez stredajšie maximá. Fundamenty pre rast však prišli aj z makrokalendára, keď americké HDP, ako aj žiadosti o podporu v nezamestnanosti skončili pod očakávaním trhu. Horšie dáta boli pre akcie pozitívne, nakoľko sa špekuluje o odložení ďalšieho taperu. Slabý jen spolu so zlými dátami tak dnes stačili na zelenanie sa amerických parketov: DJIA +0.70 %, SPX +1.13 %, NDX +1.86 %.

V stredu večer zverejňoval výsledky Facebook. Tržby, ako aj zisky, prekonali odhady analytikov. Akcie tak dokázali pridať až 15% a dostali sa na nové historické maximum 62.50 USD. Nedarilo sa však mobilnému gigantu Apple. Ten po dobrých výsledok z úvodu týždňa stále bojuje o Maginotovu líniu 500 USD, no zatiaľ sa trhu darí ju udržať. Uvidíme, či Apple nebude mať chuť líznuť si 200vku na 480 USD.

Autor je senior analytik Capital Market, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *