Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Realitné trhy vysoko rastú aj v celosvetovom meradle. Hrozí prasknutie bubliny?

Bývanie 13.12.2019 | 11:23 0 Komentárov

Ceny nehnuteľností určených na bývanie vo svete sa dostali na historicky najvyššie hodnoty – až 58 percent nad úrovňou pred krízou.

To vyvoláva obavy, či nedôjde k prasknutiu cenovej bubliny v tomto sektore.

Priemerné ceny nehnuteľností sa podľa analýzy Euler Hermes zvýšili od krízového obdobia najmä v USA o 58%, v Austrálii o 60%, v Kanade o 81% a v Hongkongu až o 148%. Intervaly vzostupu cien bývania majú tendenciu trvať v priemere 7 až 10 rokov. Peter Mucina zo spoločnosti Euler Hermes  poznamenal, že súčasný cenový cyklus, ktorý je teraz v ôsmom roku, by mohol byť v záverečnej fáze rastu.

Jednoduchý model

Aby experti Euler Hermes mohli odhadnúť, do akej miery je riziko prasknutia bubliny v sektore bývania reálne, vyvinuli jednoduchý model využívajúci mieru nezamestnanosti, disponibilného príjmu a cien hypoték.

Išlo nám o to určiť, či je sektor bývania v danej krajine v porovnaní so základnými parametrami nadhodnotený alebo podhodnotený. V celosvetovom meradle vidíme mierne nadhodnotenie cien nehnuteľností a to v priemere o štyri percentá,“ uviedol Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.

Experti spoločnosti Euler Hermes identifikovali tri skupiny krajín z hľadiska vývoja cien na realitnom trhu :Nadhodnotenie : Singapur (+13%), USA (+6%) a Španielsko (+5%). Nadhodnotenie v Singapure sa blíži historickým maximám, a preto hrozia určité korekcie. V USA je nadhodnotenie oveľa nižšie ako historické maximum 26% (2006), a preto v porovnaní s týmto obdobím experti Euler Hermes vnímajú oveľa nižšie riziko.

Na primeranej úrovni: Kanada, Hongkong. Tieto trhy sa nedávno upravili v dôsledku nariadení (Kanada) alebo náročného hospodárskeho prostredia (Hongkong).

Podhodnotenie: Spojené kráľovstvo (-7%), Austrália (-3%), Brazília (-6%) a Čína (-15%). Po hlasovaní o Brexite a výraznom spomalení tamojšej ekonomiky sa Spojené kráľovstvo dostalo do úrovne podhodnotenia. Medzitým nastalo podhodnotenie aj v Austrálii a Číne, ktoré je do značnej miery výsledkom lokálnej politiky, ako sú dane a regulácie.

Štyri faktory

Napäté vzťahy na trhu s nehnuteľnosťami a zvýšené ceny vysvetľujú štyri hlavné faktory: Dopyt po nehnuteľnostiach rastie predovšetkým na základe silnejúceho trhu práce, nedostatku ponuky bytov, podmienok získania úverov a špekulatívneho faktora.

Dopyt po bývaní je silný a vychádza z obmedzení pracovného trhu. Zamestnanosť je hlavným hnacím motorom cien nehnuteľností ako faktor dopytu. V celosvetovom meradle nezamestnanosť dosahuje rekordne nízku úroveň piatich percent, čo je najnižšia úroveň od roku 2007. Takéto prostredie prispieva ku globálnemu napätému trhu s nehnuteľnosťami na bývanie,“ uviedol Peter Mucina.

Ďalším faktom je, že rozvoj bytového fondu nezodpovedá rastu populácie. Táto otázka je výraznejšia v mnohých hlavných metropolách, kde urbanizácia a koncentrácia dopytu po bývaní v prvotriednych nehnuteľnostiach výrazne zvyšuje ceny bývania. „Dostupnosť bývania sa za posledných päť rokov znížila takmer vo všetkých veľkých rozvinutých krajinách. Viac ako 50 percent všetkých krajín na svete zaznamenalo, že od globálnej finančnej krízy sa bývanie stalo nedostupnejšie,“ pripomína Peter Mucina.

Nízke úrokové sadzby na väčšine trhov spolu s dostupnosťou hypotekárneho financovania sú hlavnou hnacou silou súčasných cien nehnuteľností na bývanie. Počet centrálnych bánk, ktoré v posledných mesiacoch zmiernili svoje menové politiky, je rovnako vysoký ako v roku 2009.

V neposlednom rade sú tu špekulatívne faktory, ktoré zahŕňajú dva aspekty: vysoko rizikový apetít vo finančnej oblasti a mimo nej a regulácia na makro úrovni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *