Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Reálna mzda vzrástla vo februári o 5,4 %

Ostatné správy 12.04.2019 | 14:44 0 Komentárov

Mzdy pokračujú v rýchlom raste. Vo februári rástli medziročne po odpočítaní inflácie o 5,4 percenta.

Vysoko rástli mzdy najmú v odvetví dopravy a skladovania. Zvýšili sa tu medziročne po odpočítaní inflácie o 7,5 percenta. Priemerná mzda tu dosahovala 949 eur. Druhým najrýchlejšie rastúcim segmentom bola dodávka vody; čistenie a odvod odpadových vôd, kde mzdy rástli o 6,6 percenta na 912 eur. V stavebníctve rástli reálne mzdy o 5,8 percenta na hodnotu 684 eur.

Pod vysoký rast miezd sa podpisuje nedostatok pracovnej sily na slovenskom trhu práce. Mzdy preto rastú v odvetviach, v ktorých sú často vyplácané na ruku, alebo kde sa zamestnávanie obchádza živnosťami. Nedostatok pracovníkov však teraz núti firmy k väčšej ústretovosti voči zamestnancom.

Typickým segmentom, ktorý používa tieto praktiky sú reštaurácie. Mzdy tu vo februári reálne rástli o 5,9 percenta, na 496 eur. Táto suma je však stále ďaleko od celkovej priemernej mzdy. Priznané zárobky sa tu teda budú pravdepodobne ďalej zvyšovať.

V tradične nadpriemerne zarábajúcom odvetví – informácie a komunikácia, sa mzdy paradoxne zvyšovali minimálne – len o 1,6 percenta po odpočítaní inflácie, na nominálnu sumu 1828 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *