Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Reformy vo Francúzsku sa môžu začať

EUROMakroekonomika 20.06.2017 | 09:28 0 Komentárov

Emmanuel Macron má cestu pre zavedenie svojich sľubovaných protrhových a proeurópskych reforiem otvorenú. V parlamente získal pohodlnú väčšinu.

Druhé kolo francúzskych parlamentných volieb prinieslo dobré správy pre stranu nového francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Jeho centristické hnutie La République en marche (REM) spolu so spojencami zo strany Demokratického hnutia (MoDem) získali 49,1 % hlasov a obsadia 350 kresiel v parlamente.

Aj keď Macron bude mať pohodlnú väčšinu, výsledok je nižší ako očakávali predvolebné prieskumy po prvom kole. Tie prezidentovej strane odhadovali zisk až 445 kresiel, z celkového počtu 577.

Tradičné strany zaznamenali veľmi slabý výsledok a prvý raz od roku 1958 nebudú dominovať francúzskemu parlamentu. Republikáni získali 27 % (137 kresiel), zatiaľ čo Socialisti Macronovho predchodcu Francoisa Hollanda so spojencami sa prepadli na 7,5 % (44 kresiel).

Krajná pravica Marine Le Pen, Národný front, získala iba 8,9 % hlasov (8 kresiel), čo je mierne viac ako sa pôvodne očakávalo. 

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *