Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Regulácia provízií za sprostredkovanie úverov sa nezavedie

Provízie za sprostredkovanie úverov sa pravdepodobne regulovať nebudú. Uzniesli sa na tom včera poslanci Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet.

Pri prerokovaní návrhu, ktorý predložilo Ministerstvo financií SR, sa poslanci finančného výboru zhodli, že regulovať sprostredkovateľské provízie pri úveroch nemá zmysel. Nemal byť tak byť zavedený limit na odmenu za sprostredkovanie úveru na bývanie výške 1,5 percenta. Navyše by ani nemala byť výplata odmeny rozložená na tri roky, ako sa navrhovalo.

„Výška regulácie odmeny za sprostredkovanie úveru na bývanie sa javí ako nadbytočná, nakoľko je vo výške, ktorá je blízka priemernej trhovej hodnote. Regulácia neprinesie pre klientov bánk zlacnenie úverov a prípadný rozdiel v odmene akurát zvýši zisk banky, ktorá úver poskytla,“ odôvodnil jeden z predkladateľov pozmeňujúceho návrhu Peter Náhlik (Smer-SD). Podľa jeho slov regulácia odmeny sprostredkovateľa nemá vplyv ani na opakované refinancovanie úveru zo strany klienta.

Zmenu v návrhu novely zákonu o poisťovníctve musia potvrdiť ešte poslanci v pléne parlamentu. Návrh teraz čaká hlasovanie v druhom čítaní, čo by teoreticky znamenalo, že plénum si názor finančného výboru neosvojí. Pozmeňujúci návrh však predložili koaliční poslanci, teda aj poslanci Smeru-SD.

Taktiež sa má zmeniť aj výška tzv. odkupnej hodnoty pri kapitálovo-tvornom poistení. Ministerstvo financií pôvodne navrhovalo, aby poisťovňa investovala pre klienta v prvom roku 50 percent zaplateného poistného, v druhom roku to malo byť 65 percent a v treťom a v ďalších rokoch až 80 percent zaplateného poistného.

Schváleným návrhom finančného výboru sa majú tieto percentá znížiť na 50 percent v prvom roku, na 60 percent v druhom roku a v treťom roku majú poisťovne investovať 70 percent zaplateného poistného. Znižuje sa teda výška limitov na investovanie a stanovenie odkupnej hodnoty v prvých troch rokoch trvania zmluvy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial