Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Rétorická intervencia za vyššie sadzby ECB

EUROMakroekonomika 19.10.2017 | 14:25 0 Komentárov

Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Ardo Hansson sa v v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt vyjadril za skoré zvýšenie sadzieb ECB. Ekonomika je podľa neho dostatočne silná, takže „nastal čas uvažovať o miernom sprísnení menovej politiky.“

„Ekonomika je v oveľa lepšej kondícii, než pred časom. Myslím si, že v tejto situácii je lepšie uvažovať o miernej korekcii menovej politiky smerom k menšej akomodatívnosti,“ uviedol.

Predsedníctvo ECB bude rokovať o nastavení menovej politiky už na budúci týždeň 26. októbra. Slovné intervencie ako táto vždy predchádzajú reálne kroky centrálnej banky. Cieľom je pripraviť trhy na možné zmeny, aby neprišlo k šoku. Spravidla však intervencie reálne rozhodnutia odďaľujú.

Najskôr dlhopisy až potom sadzby

ECB aktuálne nakupuje aktíva v hodnote 60 miliárd eur. Očakáva sa, že banka pristúpi v dohľadnej budúcnosti v obmedzeniu tohto objemu. Čaká sa len na dátum a tempo poklesu výkupu. Až potom pristúpi banka k samotnému zvyšovaniu sadzieb, k čomu by nemalo dôjsť skôr ako o rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *