Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Rezerva, ktorú banky odrátavajú z disponibilného príjmu žiadateľa o úver, sa od júla zvýšila

Rezerva, ktorú musia banky odpočítať z príjmu žiadateľa pri posudzovaní žiadosti o úver na bývanie, sa od 1. júla zvýšila na desať percent. Po prvý krát bolo toto opatrenie do praxe zavedené v marci, od kedy vankúš predstavoval päť percent. Na budúci rok sa povinná rezerva opäť zvýši, a to na 20 percent príjmu. 

„NBS zjavne očakáva v budúcnosti nárast úrokových sadzieb a pokiaľ bude mať klient v príjmoch dostatočnú finančnú rezervu, tak by sa nemal dostať do situácie, že nebude mať na splácanie vyššej splátky v čase, keby sa úrokové sadzby zvýšili,“ hovorií Petr Hechtberger, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Fincentra.

Upozorňuje, že pre skupinu klientov, ktorí žijú ľudovo povedané na doraz, bolo už doteraz veľmi komplikované získať tzv. sto percentné financovanie bývania a postupným zvyšovaním tohto finančného vankúša sa pre nich situácia komplikuje ešte viac.

Okrem rezervy požaduje NBS od bánk dodržiavanie vyššieho LTV, teda pomeru výšky hypotéky k hodnote financovanej nehnuteľnosti. “Stále sa tak zväčšuje skupina klientov, ktorá je nútená hľadať iné zdroje na dofinancovanie do 100 % hodnoty nehnuteľnosti,“ hovorí P. Hechtberger. Tí preto často siahajú po doplnkových formách, napríklad medziúveroch od stavebných sporiteľní, či spotrebných úveroch. 

„Možnosti na dofinancovanie tu teda sú, ale sú pre klienta výrazne drahšie, ako vlastné zdroje. Ľuďom odporúčam s dostatočným predstihom si začať tvoriť finančnú rezervu, aby nemuseli používať drahé produkty na dofinancovanie a tiež, aby im vôbec vyšli príjmy, keď bude finančný vankúš na úrovni 20 percent,“ dodáva P. Hechtberger.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *