Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Risky a zisky rozvojových trhov

V štandardných rozvinutých ekonomikách, akými sú USA a krajiny EÚ, očakáva Saxo Bank v blízkej budúcnosti H2 2010 a H1 2011 postupné oslabenie hospodárskeho rastu, keďže efekty vládnych podpôr pomaly doznievajú.

Naopak, naďalej vidíme potenciál rastu v ekonomikách juhovýchodnej Ázie, Latinskej Ameriky či Afriky. Dôvodom  je začiatok pozitívneho trendu hospodárskeho cyklu, silný nárast domácej spotreby a teda malá závislosť na exporte, a v neposlednom rade sú to politické reformy smerujúce k trhovému hospodárstvu. Tieto rozvíjajúce sa trhy sú naším investorom dostupné najmä prostredníctvom fondov ETF (napr. fondy Deutsche Banky alebo Market Vectors). Z hľadiska sektorového členenia sú zaujímavé najmä sektor telekomunikácii a ťažobný priemysel, kde v týchto krajinách vidíme potenciál nadpriemerného rastu.

Možnosti týchto trhov ležia najmä v hospodárskom raste ekonomiky, čo môže investorom priniesť nadpriemerne zisky, ako napríklad akciový fond: Market Vectors Indonesia Index ETF, ktorý od roku 2009 vyprodukoval nárast výnosov o 390 %; alebo ETF fond Deutsche Bank: db x-trackers MSCI Brazil TRN Index ETF, ktorého výnos od roku 2009 klientom priniesol posun hore o 145 %.

Vyššie potenciálne zisky však prinášajú aj vyššiu mieru rizika, keďže političke systémy týchto krajín sú menej stabilné, sprevádzané vysokou mierou korupcie a klientelizmu. Taktiež výkyvy v počasí, môžu mať veľký vplyv v prímorských štátoch.

Favoriti Saxo Bank

Juhovýchodná Ázia – Vietnam, Malajzia no najmä Indonézia, ktorej rast HDP je očakávaný nad 5 %, znižujúca sa nezamestnanosť pod 7,5 % a znižujúci sa vládny dlh voči HDP pod 31 %.

Čína – Tu volíme skôr opatrný prístup, keďže vidíme možnosť prehriatia ekonomiky, ktorá bola v minulom a tomto roku stimulovaná najmä vládnou podporou. Obavy máme z možných cenových bublín v realitnom sektore a vo finančných inštitúciách. Naše vyhliadky čínskej ekonomiky sú preto zdržanlivé.

Latinská Amerika – Najmä Brazília, ktorej export sa podieľa menej ako 5 % na tvorbe HDP. Brazília ťaží najmä z produkcie potravinárskych komodít (kukurica, cukrová trstina) a ťažby energií (najmä ropa z hlbokých vôd).

Afrika – Svoje miesto na popredných pozíciách svetových ťažiarov ropy si získava Angola či Nigéria.

Karol Piovarcsy, manažér Saxo Bank pre strednú a východnú Európu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *