Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Riziko spomalenia ekonomiky opäť stúplo

Rastie riziko vzniku recesie. Vplyv na to má najmä obchodná vojna, ktorú vedu USA, no aj utesňovanie politík centrálnych bánk.

Americký prezident Donald Trump uvalil 24. septembra desaťpercentné clá na dovoz tovaru z Číny v hodnote 200 miliárd dolárov. V januári sa chystá clá zvýšiť na 25 percent. Čína ako odpoveď oznámila nové tarify vo výške piatich až desiatich percent na americký tovar v hodnote 60 miliárd dolárov.

Odhadujeme, že táto obchodná vojna môže mať vplyv na budúcoročný hospodársky rast USA vo výške mínus 0,1 až 0,2 percenta. Na čínsky rast by to však mohlo mať dopad až mínus 0,6 percenta.

Nesmieme ale na druhej strane podceňovať schopnosť Číny stimulovať rasť rôznymi nástrojmi. Už nedávno sme videli uvoľnenie tak rozpočtovej, ako aj monetárnej politiky. Tieto opatrenia by mohli zmazať celý negatívny dopad desaťpercentného cla a polovicu z cla 25 percent.

Americké úrady však majú oveľa menej možností. Fiškálna politika je totiž už dnes veľmi expanzívna a Fed naznačuje ďalšie zvyšovanie kľúčových sadzieb. Finančné prostredie v USA je ešte stále veľmi prajné, no čoskoro pravdepodobne dôjde k utesneniu politík, rastu sadzieb a rastu kurzu amerického dolára.

V takomto prostredí rastie pravdepodobnosť vzniku recesie v USA v najbližších 12 mesiacoch. Podľa nášho odhadu predstavuje táto možnosť desať až 20 percentné riziko. Ak bude Fed pokračovať v zvyšovaní sadzieb o 25 bázických bodov každý kvartál, povedie to k zdraženiu úverov podnikom, ktoré sa v minulosti výrazne zadlžili.

Môže to mať citeľný negatívny vplyv na firemné investície. Okrem toho na budúci rok už vymizne z ekonomiky pozitívny efekt fiškálnych stimulov zo začiatku tohto roka.

Oslabenie svetového obchodu s nulovým rastom v druhom štvrťroku naznačuje, že protekcionistická rétorika predstavuje pre ekonomiku vážny šok. Neistota sa už začala prejavovať v reálnej ekonomickej aktivite, kde sa prejavuje poklesom dôvery, spomalením firemných investícií a rúcaním vytvorených produkčných reťazcov. Ak by aj USA a Čína začali po amerických voľbách vyjednávať, zrnko pochybností už bolo zasiate.

V Európe sa rast tiež spomaľuje a dôvera slabne. Je tomu rovnako z dôvodu globálnej neistoty, no aj kvôli rastu cien ropy. Okrem toho tu sú politické riziká tvrdého brexitu a nárastu rozpočtového deficitu v Taliansku.

Zhoršil sa aj výhľad pre rozvíjajúce sa trhy. Dolár totiž rastie a monetárne politiky sa zhoršujú vo viacerých krajinách súčasne. Hrozba synchronizovaného spomalenia globálnej ekonomiky sa tak opäť posilnila.

Makroekonomický tím spoločnosti Amundi Asset Management

Komentár je súčasťou októbrového výhľadu spoločnosti Amundi pre finančné trhy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *