Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Ročné zúčtovanie bude znamenať vyššie odvody do Sociálnej poisťovne

Dane 23.05.2018 | 13:38 0 Komentárov

Podľa návrhu vykoná Sociálna poisťovňa ročné zúčtovanie prvýkrát v roku 2022 za rok 2021. Firmám a občanom teda vypočíta ich odvodovú povinnosť za celý predchádzajúci rok.

Zavedenie ročného zúčtovania sociálneho poistenia by malo zabezpečiť, aby sa odvody platili spravodlivejšie. Zmenu obsauhuje novela zákona o sociálnom poistení, ktorú už schválila Vláda SR.

Zúčtovanie poistného v sociálnom poistení za predchádzajúci rok bude vykonávať Sociálna poisťovňa. Znamená to, že niektorým zamestnancom, ktorí sa môžu odvody vracať, no prvoradým motívom je zabrániť nárazovému vyplácaniu odmien, z ktorých sa dnes odvody neplatia. Po novom by sa mali v zúčtovaní zohľadniť aj všetky odmeny.

„Našiel som podporu sociálnych partnerov pri riešení tohto zákona s tým, že sme akceptovali účinnosť toho zákona od roku 2021 vzhľadom na to, že subdodávatelia pre Sociálnu poisťovňu musia dovtedy zabezpečiť zmenu systémov,“ vysvetlil neskorý nábeh minister práce Ján Richter.

Ročné zúčtovanie sa má týkať poistného na povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie, povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, poistného na povinné poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity. Tieto budú hradené preddavkovo.

Vzhľadom na osobitný charakter úrazového poistenia a garančného poistenia, ktoré sa vzťahujú výlučne na zamestnávateľa, sa ich ročné zúčtovanie nebude uskutočňovať.

Súčasná úľava na poistnom na povinné dôchodkové poistenie, ktorú si môžu uplatniť študenti aj dôchodcovia, ktorí pracujú na dohodu, bude zachovaná v podobe odvodovej odpočítateľnej položky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *