Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Ropa je na podpore, čaká ju rast?

Cena ropy opäť rastie. Tentokrát aj na základe špekulácií, že včerajší prepad (najväčší od septembra) bol výrazne prehnaný. Cena ľahkej ropy West Texas Intermediate rastie o takmer jedno percento po tom, čo sa priblížila 50 dňovému kĺzavému priemeru na úrovni 94.32 USD za barel.

Investori sa snažia využiť krátkodobo nízke ceny, keďže 95 USD za barel je kľúčovou úrovňou na nákup. Napriek tomu, že je cena momentálne na prvý pohľad lákavá, tak sa po bližšom preskúmaní sviečkového grafu ukáže nepriaznivá, medvedia sviečková formácia (vyznačená v červenom rámčeku). Telo bielej sviečky pohltené telom nasledujúcej modrej sviečky indikuje prevahu medveďov nad býkmi, čo by mohlo predpovedať ďalší pokles cien čierneho zlata. Zrejmý je teda fakt, že technika vývoja je interpretovateľná v oboch smeroch. Čo nám však o budúcom vývoji ropy povie fundamentálny základ?

Podľa Medzinárodnej agentúri pre energetiku by mal dopyt po rope aj do budúceho roka rásť, pričom rast odhaduje zo súčasných 89 miliónov barelov denne na 90.3 miliónov. Otáznym by v tomto prípade mohol byť iba globálny rast hospodárstva, od ktorého sa bude intenzita rastu odvíjať. Ďalším dlhodobým faktorom hovoriacim pre rast cien ropy je potenciálny konflikt na Blízkom východe kde by ceny mohlo zdvihnúť buď zastavenie produkcie Iránu alebo embargo zo strany EÚ na ropu z tejto krajiny, ktorá je druhým najväčším producentom v rámci organizácie OPEC. Z krátkodobého hľadiska môžu cenu ropy ovplyvňovať aj jej zásoby u jej najväčšieho spotrebiteľa na svete, USA. Zásoby ropy v USA poklesli za minulý týždeň o 1.9 milióna barelov, no očakával sa ich úbytok až o 2.5 milióna barelov. Zásoby ropných derivátov zahŕňajúcich diesel a vykurovací olej sa mierne zvýšili o takmer pol milióna barelov, čo je menej ako polovica odhadovaného rastu na 141.5 miliónov. Zásoby benzínu vzrástli o 3.8 milióna barelov na 218.8 miliónov. ,

Zdroj: Martin Cesnak, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *